"Старите гори се характеризират с голяма разнообразие – в тях има и стари дървета, и млади, и участъци с много млади дървета и повече генетично разнообразие. В една стара гора има всичко. Може да имате някои криви дървета, които обаче се оказват по-устойчиви към по-неизвестни условия на климата", казва доц. Момчил Панайотов, специалист по Дендрология и преподавател в Лесотехническия университет, учен от авторския кръг отворената платформа за знание "Климатека". Момчил Панайотов се занимава активно с проучване на планински гори, ефектите върху тях от различни природни нарушения и промени в климата. Той е и експерт по изготвяне на Националната стратегия за адаптация към измененията на климата на Република България и Плана за действие към нея, сектор Гори. И понеже у нас през април месец традиционно се отбелязва Седмица на българската гора и на лесовъдите, Момчил Панайотов разказва за състоянието на българските гори и за това как се справят те с климатичните промени.
"Аз винаги повтарям на моите студенти, че най-старите дървета, на пръв поглед, са най-грозни, защото те са оцелели. Това е факт. И в една стара гора имаме много повече разнообразие и много повече сили за реакция срещу неизвестното. Затова казваме, че старите гори трябва да бъдат пазени на всяка цена, защото те са резервоара на такива устойчиви гени. Те са и това място, където се опазва биоразнообразието, което не е стопански ценно, но е много важно", обяснява Момчил Панайотов. И разказва за старите гори у нас, къде се намират и каква е отговорността ни да ги опазим.
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg