В началото на месец април известният литовски режисьор Оскарас Коршуновас посети България. Той гостува на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен и имаше две срещи с публиката, а също така гостът гледа постановката на Явор Гърдев "Опашката", за да се запознае с работата на българските театрали. Посещението беше част от проект, наречен "Предчувствие за театър".
Оскарас Коршуновас, режисьорът без когото е трудно да си представим съвременния европейски театър, беше у нас за първи път, въпреки че негови спектакли са представяни на наша сцена. Директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, по чиято покана бе тук режисьорът, увери, че това посещение на Коршуновас е знак за предстояща съвместна постановка.
Потърсихме Оскарас Кошуновас след отпътуването му, за да запознаем слушателите на "Артефир" по-отблизо с известния режисьор. Кой е той?
Наричат го посланик на литовския театър, поставените от него спектакли участват и са награждавани на почти всички престижни световни театрални фестивали.
Първото по-голямо международно признание за неговата работа е от Единбургския фестивал през 1990 година, когато Коршуновас е още студент, а Европейската премия "Нова театрална реалност" от 2006 година е знак за неговия зрял принос към европейската театрална традиция. През 2009 присъждат на Оскарас Коршуновас почетно звание Кавалер на Френския орден за литература и изкуства. Също така той е кавалер на ордена "Полярна звезда" на Швеция и носител на Златния кръст от Полша.
Оскарас Коршуновас е художествен ръководител на Литовския национален театър и създател през 1998 година на независимия театър ОКТ (Театър на Оскарас Коршуновас), в който заедно с други гостуващи режисьори успяват да направят широк репертоар, съчетаващ модерна драма с театрална класика. Всяка година постановките на Театър ОКТ се играят на повече от десет сцени в различни страни по света. А заглавието на първия поставен от него спектакъл " Тук е там" се е превърнало в своеобразен девиз на режисьора: "Само достигайки там, можем да останем тук".
Кредо на Коршуновас е също да поставя класиката като съвременен театър и съвременните пиеси като класика.
Според големия литовски режисьор съвременният театър трябва да отразява, но и да изпреварва понякога своето време, да "предчувства" бъдещето.
През 2008 година Оскарас Коршуновас поставя "Хамлет" и работата над пиесата на Шекспир бележи нов етап в кариерата му и в начина, по който режисьорският прочит на класиката се превръща в своеобразна изследователска театрална лаборатория.
Чуйте какво сподели за "Артефир" литовския режисьор Оскарас Коршуновас.
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg