В началото на месец април известният литовски режисьор Оскарас Коршуновас посети България. Той гостува на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен и имаше две срещи с публиката, а също така гостът гледа постановката на Явор Гърдев "Опашката", за да се запознае с работата на българските театрали. Посещението беше част от проект, наречен "Предчувствие за театър".
Оскарас Коршуновас, режисьорът без когото е трудно да си представим съвременния европейски театър, беше у нас за първи път, въпреки че негови спектакли са представяни на наша сцена. Директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, по чиято покана бе тук режисьорът, увери, че това посещение на Коршуновас е знак за предстояща съвместна постановка.
Потърсихме Оскарас Кошуновас след отпътуването му, за да запознаем слушателите на "Артефир" по-отблизо с известния режисьор. Кой е той?
Наричат го посланик на литовския театър, поставените от него спектакли участват и са награждавани на почти всички престижни световни театрални фестивали.
Първото по-голямо международно признание за неговата работа е от Единбургския фестивал през 1990 година, когато Коршуновас е още студент, а Европейската премия "Нова театрална реалност" от 2006 година е знак за неговия зрял принос към европейската театрална традиция. През 2009 присъждат на Оскарас Коршуновас почетно звание Кавалер на Френския орден за литература и изкуства. Също така той е кавалер на ордена "Полярна звезда" на Швеция и носител на Златния кръст от Полша.
Оскарас Коршуновас е художествен ръководител на Литовския национален театър и създател през 1998 година на независимия театър ОКТ (Театър на Оскарас Коршуновас), в който заедно с други гостуващи режисьори успяват да направят широк репертоар, съчетаващ модерна драма с театрална класика. Всяка година постановките на Театър ОКТ се играят на повече от десет сцени в различни страни по света. А заглавието на първия поставен от него спектакъл " Тук е там" се е превърнало в своеобразен девиз на режисьора: "Само достигайки там, можем да останем тук".
Кредо на Коршуновас е също да поставя класиката като съвременен театър и съвременните пиеси като класика.
Според големия литовски режисьор съвременният театър трябва да отразява, но и да изпреварва понякога своето време, да "предчувства" бъдещето.
През 2008 година Оскарас Коршуновас поставя "Хамлет" и работата над пиесата на Шекспир бележи нов етап в кариерата му и в начина, по който режисьорският прочит на класиката се превръща в своеобразна изследователска театрална лаборатория.
Чуйте какво сподели за "Артефир" литовския режисьор Оскарас Коршуновас.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg