Кои са предстоящите събития, предвидени в летния календар на Софийската опера и балет?
За предстоящите постановки разказва в “Нашият ден“ акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет:
“Каним слушателите на съвсем скорошната премиера на “Ариадна на Наксос“, на 23 и 30 април ще се постави за първи път на сцената на операта.
Ние продължаваме нашия цикъл Вагнер, в който влизат четирите опери от "Пръстенът на нибелунга“, “Тристан и Изолда“ и “Парсифал“. Паралелно с това готвим и новия летен сезон, който е планиран и дългоочакван на няколко открити сцени.
Най-новата ни сцена на езерото Панчарево ще открием на 8 юли с операта “Летящият холандец“ от Рихард Вагнер.
Отново, поради големия интерес, ще покажем и “Жената от езерото“ от Росини, също така и “Евгений Онегин“, както и една нова балетна премиера – “Сън в лятна нощ“, задължително и “Лебедово езеро“ и мюзикъла MAMMA MIA!, който ще се играе за пето поредно лято.
Той ще бъде повторен и на сцената на Белоградчишките скали, където фестивалът този път ще бъде пет седмици. Там ще представим най-напред – "Набуко", "Норма" и "Аида" в първата оперна седмица. Във втората седмица ще представим балетните ни спектакли – премиера на балета „1001 нощ“ през месец май, а също и балетите “Корсар“ и “Зорба Гъркът“. Ще има и няколко концерта по жанрове в програмата за разнообразие.“
Паркът на Военна академия "Г. С. Раковски“
“Там е традиционната територия за най-младата ни публика. Целият юли това ще бъде една територия, посветена на най-младата ни публика. Паралелно с всички тези събития играем и нашия традиционен репертоар: “Пепеляшка“ от Росини, Риголето, Дон Карлос, “Норма“ от Белини и отново ще поставим “Парсифал“.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg