Излезе първата книга, посветена на иновациите в България. Заглавието е "Бъдещето е зад ъгъла. Мисли нататък!". Подзаглавието "Поглед към иновациите в България", а автор е експертът и консултант по иновации д-р Леона Асланова. Изданието представя аналитичен преглед на концепцията за иновация в съвременната наука и позицията на България в света на икономическите изменения, както и условията, които са необходима предпоставка за иновационно лидерство:
"Условието за иновационно лидерство се нарича „икономика на знанието“. Това означава да има добри познания в сферата на иновации, в които иска България да развива своето иновационно лидерство. Моята дефиниция за иновации, преди да стигна до нея направих преглед от автора на това понятие в първоначалната му дефиниция – Йозеф Шумпетер, автор на това понятие, през всички водещи университети и техните дефиниции, сред които Оксфорд и Кеймбридж. Икономическият аспект на термина са редките, необичайни явления, суперуслугите процесите, които издържат поне на две концепции в действителността. Необходимо е да съществува силна икономическа и предприемаческа екосистема в една страна, за да се развива. Според глобалния иновационен индекс, ние сме на 37-а позиция по иновации, все още и институционалната рамка и капацитетът за иновации се оценяват ниско. Нямаме голям привлечен частен инвестиционен капитал в България. Но имаме и традиционни сектори, които се ползват с изключително добро име, като например здравеопазването, и в които имаме възможност да се развиваме иновационно, но това е нещо, което не правим. Изкуственият интелект ще помогне на човека, както предишните индустриални революции, които е преживяло човечеството.“
Книгата отговаря на въпроса: Кои са най-важните характеристики, които изследователите посочват за иновативността на компаниите? Рамката на динамичните възможности (Dynamic Capabilities Framework) може да се разглежда като по-нататъшно разработване на модела, базиран на ресурсите в посока на реинженеринг за адаптиране към комплексните, бързо променящи се пазари. Динамична възможност е "способността на фирмата да интегрира, изгражда и преконфигурира вътрешните и външните компетенции за справяне с бързопроменящата се среда“.
Чуйте повече от звуковия файл.Снимки – Innovattion Starter
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg