Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата книга за иновации в България

Излезе първата книга, посветена на иновациите в България. Заглавието е "Бъдещето е зад ъгъла. Мисли нататък!". Подзаглавието "Поглед към иновациите в България", а автор е експертът и консултант по иновации д-р Леона Асланова. Изданието представя аналитичен преглед на концепцията за иновация в съвременната наука и позицията на България в света на икономическите изменения, както и условията, които са необходима предпоставка за иновационно лидерство:

"Условието за иновационно лидерство се нарича „икономика на знанието“. Това означава да има добри познания в сферата на иновации, в които иска България да развива своето иновационно лидерство. Моята дефиниция за иновации, преди да стигна до нея направих преглед от автора на това понятие в първоначалната му дефиниция – Йозеф Шумпетер, автор на това понятие, през всички водещи университети и техните дефиниции, сред които Оксфорд и Кеймбридж. Икономическият аспект на термина са редките, необичайни явления, суперуслугите процесите, които издържат поне на две концепции в действителността. Необходимо е да съществува силна икономическа и предприемаческа екосистема в една страна, за да се развива. Според глобалния иновационен индекс, ние сме на 37-а позиция по иновации, все още и институционалната рамка и капацитетът за иновации се оценяват ниско. Нямаме голям привлечен частен инвестиционен капитал в България. Но имаме и традиционни сектори, които се ползват с изключително добро име, като например здравеопазването, и в които имаме възможност да се развиваме иновационно, но това е нещо, което не правим. Изкуственият интелект ще помогне на човека, както предишните индустриални революции, които е преживяло човечеството.“

Книгата отговаря на въпроса: Кои са най-важните характеристики, които изследователите посочват за иновативността на компаниите? Рамката на динамичните възможности (Dynamic Capabilities Framework) може да се разглежда като по-нататъшно разработване на модела, базиран на ресурсите в посока на реинженеринг за адаптиране към комплексните, бързо променящи се пазари. Динамична възможност е "способността на фирмата да интегрира, изгражда и преконфигурира вътрешните и външните компетенции за справяне с бързопроменящата се среда“.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки –  Innovattion Starter



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21