Момчил Риладжиев е главен герой в “Нашият ден“:
“Първите ми седем години бяха на военно летище “Каменец“, там се научих да прекарвам на т.нар. “старт“ и да наблюдавам летящите хора, техните усмивки и удовлетвореност след полет. Баща ми беше военен пилот и инструктор.“
Да „разбираш“ небето
“България има прекрасни традиции в безмоторното летене и глайдинга. Летенето с топловъздушни балони също набира популярност през последните години. При безмоторното летене всеки полет е изпит, който трябва да издържиш. Изпит, в който се тества колко добре си планирал полета си, как излиташ и колко добре успяваш да се издигнеш с по-висока скорост, и не на последно място, да се задържиш за по-дълго време и да изминеш по-големи разстояния за по-кратко.“
Риладжиев разказва още за изключително странната емоционална взаимност между човека и летателния апарат:
“Вълнува ме отбраната на българското въздушно пространство, нормалното му използване от българи, не само от чужденци. Според мен въздушното ни пространство може доста по-добре да се охранява и пази от няколко хиляди младежи и девойки, които мечтаят да летят в българското небе, спортувайки различните въздушни спортове – моторно и безмоторно летене, парашутизъм, топловъздушни балони, парапланеризъм и летене с безпилотни летателни средства.
Ако в българското небе има няколко хиляди летящи, според мен ще е по-добре от няколкото изтребителя с двойно повече пилоти в тях и около тях, управлявани от щабове на НАТО, а не само от български щабове. Предпочитам в небето ни да има повече цивилни спортисти, като пилоти любители, професионални български пилоти, защото отдавна е казано, че ако не летят български самолети в нашето небе, ще летят чужди“.
Бъдещето на авиацията
“Texничecĸи пoглeднaтo aвтoнoмни caмoлeти, пpeвoзвaщи пътници и тoвap мoгaт дa ce пoявят в близко бъдеше. Безпилотни самолети ще бъдат ползвани за превоз на товари и пощенски пратки. Haй-гoлямoтo пpeпятcтвиe нe са тexнoлoгиите, a yбeждaвaнeтo, чe бeзпилoтнитe caмoлeти ca бeзoпacни.“
Чуйте пълния разговор с Момчил Риладжиев звуковия файл:
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg