От 2004 г., като координатор на Slow Food за България, тя съчетава професионалните си интереси със своята страст към традиционните храни и знанието, свързано с тях, съхранени от предците ни и достигнали до нас благодарение на грижата на местните селски общности.
Водена от убеждението, че на Балканите не може да се претендира за национални граници в разпространението на храните, тя инициира мрежата Тера Мадре Балкани през 2010 г., в която събира сподвижниците на Slow Food на Балканите. Тя е представител на региона в Медународния съвет на Slow Food.
Slow Food е международно движение, основано през 1989 г., което полага усилие за запазването и развитието на хранителното разнообразие и традиции. То привлича вниманието на хората към произхода на храната и ефекта от нашите избори като потребители.
Десислава Димитрова е главен герой в “Нашият ден“:
Slow Food
“Ние сме доброволческа организация. Това, което се случва в България е само благодарение на личната ни мотивация. Мотото на Slow Food е чисто, вкусно и честно. Чисто означава да търсим храна, преживявания и места, в които се диша лесно. Честно за мен е най-важната от трите думи. Това означава – справедливо възнаграждение за производителите и справедливи цени за потребителите.“
Етнботаника
“Етноботаниката изучава връзката между хората и растенията – как хората използват растенията в своя бит. Сякаш наближаваме един период на съществуване на човечеството с ограничени ресурси, с необходимост от по-устойчиви практики, свързани дори с производството ни на храна, а и на живот. Мъдростта, която възрастните хора пазят, е безценна.
За съжаление термините – “традиционни храни“, “здравословно хранене“, “супер храни“, които се тиражират в публичното пространство, вече доста приличат на една дъвка, която си дъвкал цял ден, изпразнени са от съдържание и сладост. Науката може да им даде смисъл, и когато комуникираме подобни теми към обществото, да отговаряме моментално на въпроса – защо това е супер храна? Защо можем да прескочим авокадото и киноата и да се съсредоточим върху нашите храни? За съжаление в големия град се отдалечаваме все повече от живота като такъв.“
Чуйте пълния разговор, излъчен на 3 май, в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg