Украинско семейство, живеещо от години в България, посвещава живота си на борбата със зависимостите. За работата на центъра за рехабилитация “Път към свободата“, за пътя към България и за подкрепата им към сънародниците, бягащи от войната, разказват Екатерина и Дмитрий Карпови в "Нашият ден“.
Семейството тръгва към България с ясната цел да открие център за зависимости преди шест години. В момента в техния център се консултират пациенти с всички видове зависимости – алкохолна, наркотична, хазартна и т.н.). Най-важното е да се знае, че зависимите се борят по-успешно, когато се работи и в двете посоки – както с роднините, така и със самите зависими. Обикновено първи роднините на зависимия се обръщат за помощ.
Центърът предлага програма в 12 стъпки, която включва духовно образование, дневен режим, терапия с работа, както и спортна терапия, арттерапия и разбира се, личностно развитие. Самият Дмитрий Карпов е изминал дългия път на борбата с наркозависимостта и разказва: "Разбрах, че всеки един човек може да спре със своята зависимост за няколко дни, седмици, месеци или дори години, но най-важно е човек да се научи как да не започва отново“.
Посланието на украинското семейство:
"Когато имате проблем във вашето семейство, никога не се отказвайте. Знайте, че има изход, защото хора като моя съпруг и много други успяха. И наистина ще победим този проблем заедно“, каза Екатерина Карпова.
Цялото интервю с Дмитрий и Екатерина Карпови можете да чуете в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg