Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 май – Европейски ден за независим живот

Читалището “Луй Брайл“ развива единствената брайлова библиотека в България

Снимка: Pixabay

5 май е Европейският ден за протест на хората с увреждания, който от 2014 г. се нарича Европейски ден за независим живот. Денят се чества от 1992 г. по инициатива на Европейската мрежа за независим живот. Българският филиал на Европейската мрежа съществува от 1995 г. под името Център за независим живот. В този ден европейската общност показва своята подкрепа за равнопоставеност и достоен живот на хората с увреждания и семействата с деца с увреждания.

Темата коментира в “Нашият ден“ Йордан Младенов от Народно читалище "Луи Брайл":

“Читалището се намира на пл. “Славейков“ 1 и развива единствената брайлова библиотека в България. Колекцията от брайлови книги е започнала да се събира още от 1928 г., когато е било създадено самото читалище. Първоначално всичките брайлови книги са писани на ръка по едни от най-примитивните начини – с плоча и шило. Много ентусиасти, които са искали да има такава библиотека, са работили много усилено чак до 1994 г., когато вече се въвежда компютърният печат на Брайл. И вече по-късно, след 2007 г., с един много високоскоростен принтер печатаме книги. Фактически, ние произвеждаме и съхраняваме книги, като ги разпространяваме в цялата страна – в София по домовете, а в останалата част от страната – по пощата.

Успоредно с това читалището развива електронна библиотека, която е лицензирана и е единствената в България електронна библиотека за  книги, които са във формат, достъпен за незрящи. Там има около 15 000 заглавия от електронни книги. Брайловите книги са около 4500 заглавия, фактически електронната книга е достъпна за всички незрящи в страната, без да се налага да идват до читалището.“


Достъпна среда в читалището

“Преди години беше направен асансьор с проект към Агенцията за хората с увреждания, който направи по-достъпно идването в читалището, особено за по-възрастни хора. Освен това, вътре, в самото читалище, всичко е така организирано, че да бъде удобно за незрящите хора, защото ние, освен че сме библиотека, организираме и някои масови мероприятия – срещи с писатели и обсъждания на книги. Събираме едновременно около 25-30 човека в читалището и трябва средата наистина да е безопасна.“

Музикалните състави към читалището

“Преди години имаше един детски състав, чиито членове пораснаха. Сега съставът съществува под името “Феникс“, но те вече не са деца, а младежи. Освен това ние си сътрудничим и с училището за незрящи деца, там също имат състави. Стараем се, доколкото можем, да популяризираме възможностите на незрящите хора, които се занимават с изкуство. Извършваме и една изключително ценна услуга за незрящите хора – намираме книги, които някой незрящ човек търси и ги сканираме, след което ги предоставяме в рамките на часове. Това е особено важно за студентите, по този начин подпомагаме тяхното образование.“

Реализацията…

“Имаме незрящи младежи, които са успели да научат чужд език и да се квалифицират добре да работят с компютри, нито един от тях не е безработен. Всичките са на работа, дори на високоплатени позиции в клонове на чужди фирми. Голяма част от незрящите хора се реализират като масажисти.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поло Оконе

Поло Оконе, мултижанров артист: В селото има по-специална енергия от градската!

Гост в рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" беше Поло Оконе, човекът, който си е поставил за цел да възроди културния живот в пернишкото село Мурено. Той е мултижанров артист, реализирал множество инсталации, хепънинги и пърформанси. Освен че рисува и изнася лекции по философия, Поло е и физик по образование. Поло Оконе сподели в..

обновено на 17.05.24 в 11:17

"Да! За живот!" – Националните спортни игри за трансплантирани започват

Започват Националните спортни игри за трансплантирани – "Да! За живот!" . Събитието ще се проведе на 18 и 19 май в Югозападния университет "Неофит Рилски" – Благоевград . Спортният празник се организира по инициатива на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН), в сътрудничество с висшето учебно заведение и Община Благоевград. За силата, за..

публикувано на 17.05.24 в 10:03

Безплатно приложение за помощ на животни в нужда

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви представяме едно мобилно приложение, чрез което могат да се подават сигнали за бездомни животни, имащи нужда от помощ. Приложението е разработено в България и е напълно безплатно. Идеята е всеки, който види животно в нужда и иска да помогне, да може да сигнализира чрез мобилната апликация на..

обновено на 17.05.24 в 09:53
Анка Костова

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията по финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор , като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на..

публикувано на 16.05.24 в 12:48

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния..

обновено на 16.05.24 в 12:35