Рей Чен пристигна в България за своята първа среща със софийската публика. В сряда беше репетицията, а веднага след нея и интервюто, което даде за БНР. Още от първите си явявания на сцената той привлича вниманието с изисканата си виртуозност. Но освен това той влага и много емоция в интерпретациите си и така опровергава ширещото се мнение, че музикантите от Азия блестят само със забележителната си техника. Но всъщност Рей Чен, който е роден в Тайван израства в Австралия, а след това учи в най-известните американски университети като Музикалния институт "Къртис". Сред многото конкурси основен двигател на кариерата му са победите от конкурса "Йехуди Менухин" в Кардиф през 2008 и "Кралица Елизабет" в Брюксел през 2009. Следващите покани го отвеждат на най-престижните сцени, срещат го с най-известните диригенти. Днес името му е толкова популярно, че е поканен да бъде член на журито на конкурса "Йехуди Менухин" през 2016 г. и така става най-младият музикант включен в журито на престижното състезание.
Рей е в списъка на "Forbes" на 30-те най-влиятелни азиатци под 30 години.
Цигулката, на която свири Рей Чен, е на "Страдивариус Samazeuilh" от 1735, предоставена от "Nippon Music Foundation". Този инструмент някога е бил собственост на известния американски цигулар Миша Елман (1891-1967).
Рей Чен е роден в Тайпе.
В звуковия файл чуйте какво сподели прочутият цигулар, превод в ефир Ангелина Александрова.
Освен концерта за цигулка и оркестър на Менделсон диригентът Найден Тодоров избира два от Славянските танци на Дворжак – №2, оп.72, и №8, оп. 46, и Симфония №5 на Чайковски.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg