Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново суперзвезда гостува на Софийската филхармония

Рей Чен
Снимка: @raychenviolinist

Рей Чен пристигна в България за своята първа среща със софийската публика. В сряда беше репетицията, а веднага след нея и интервюто, което даде за БНР. Още от първите си явявания на сцената той привлича вниманието с изисканата си виртуозност. Но освен това той влага и много емоция в интерпретациите си и така опровергава ширещото се мнение, че музикантите от Азия блестят само със забележителната си техника. Но всъщност Рей Чен, който е роден в Тайван израства в Австралия, а след това учи в най-известните американски университети като Музикалния институт "Къртис". Сред многото конкурси основен двигател на кариерата му са победите от конкурса "Йехуди Менухин" в Кардиф през 2008 и "Кралица Елизабет" в Брюксел през 2009. Следващите покани го отвеждат на най-престижните сцени, срещат го с най-известните диригенти. Днес името му е толкова популярно, че е поканен да бъде член на журито на конкурса "Йехуди Менухин" през 2016 г. и така става най-младият музикант включен в журито на престижното състезание.

Рей е в списъка на "Forbes" на 30-те най-влиятелни азиатци под 30 години.


Цигулката, на която свири Рей Чен, е на "Страдивариус Samazeuilh" от 1735, предоставена от "Nippon Music Foundation". Този инструмент някога е бил собственост на известния американски цигулар Миша Елман (1891-1967).

Рей Чен е роден в Тайпе.

В звуковия файл чуйте какво сподели прочутият цигулар, превод в ефир Ангелина Александрова.


Освен концерта за цигулка и оркестър на Менделсон диригентът Найден Тодоров избира два от Славянските танци на Дворжак – №2, оп.72, и №8, оп. 46, и Симфония №5 на Чайковски.

Цялото интервю с Рей Чен може да чуете в следващо издание на „Неделен следобед“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

105 години от рождението на Руслан Райчев

Съботната оперна вечер посвещаваме на диригентското майсторство на Руслан Райчев. Ще излъчим цялостен запис на операта "Хованщина" от Модест Мусоргски, осъществен с хора и оркестъра на Софийската опера и солистите Никола Гюзелев, Стефка Минева, Стефан Еленков, Любомир Бодуров, Стоян Попов и др. За личността, живота и дейността на големия ни диригент ще..

публикувано на 25.05.24 в 08:05
Декори от Първо действие на операта „Хованщина”, Москва, 1897 г.

"Хованщина", народна музикална драма в пет действия от Модест Мусоргски

Първо изпълнение: Санкт Петербург, 9 (21) февруари 1886 година. Време и място на действието: Москва и нейните околности, 1682 година. Действащи лица: • Княз Иван Ховански, началник на стрелците – бас • Княз Андрей Ховански, негов син – тенор • Княз Василий Голицин – тенор • Шакловити, болярин – баритон • Досифей, водач на разколниците – бас •..

публикувано на 24.05.24 в 17:39

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05