Рей Чен пристигна в България за своята първа среща със софийската публика. В сряда беше репетицията, а веднага след нея и интервюто, което даде за БНР. Още от първите си явявания на сцената той привлича вниманието с изисканата си виртуозност. Но освен това той влага и много емоция в интерпретациите си и така опровергава ширещото се мнение, че музикантите от Азия блестят само със забележителната си техника. Но всъщност Рей Чен, който е роден в Тайван израства в Австралия, а след това учи в най-известните американски университети като Музикалния институт "Къртис". Сред многото конкурси основен двигател на кариерата му са победите от конкурса "Йехуди Менухин" в Кардиф през 2008 и "Кралица Елизабет" в Брюксел през 2009. Следващите покани го отвеждат на най-престижните сцени, срещат го с най-известните диригенти. Днес името му е толкова популярно, че е поканен да бъде член на журито на конкурса "Йехуди Менухин" през 2016 г. и така става най-младият музикант включен в журито на престижното състезание.
Рей е в списъка на "Forbes" на 30-те най-влиятелни азиатци под 30 години.
Цигулката, на която свири Рей Чен, е на "Страдивариус Samazeuilh" от 1735, предоставена от "Nippon Music Foundation". Този инструмент някога е бил собственост на известния американски цигулар Миша Елман (1891-1967).
Рей Чен е роден в Тайпе.
В звуковия файл чуйте какво сподели прочутият цигулар, превод в ефир Ангелина Александрова.
Освен концерта за цигулка и оркестър на Менделсон диригентът Найден Тодоров избира два от Славянските танци на Дворжак – №2, оп.72, и №8, оп. 46, и Симфония №5 на Чайковски.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg