В България в столицата започва курс по куклотерапия за деца от 5 до 10 години. Програмата ще работи чрез метода на кукленото изкуство и чрез танца и музиката. Куклата е начин детето да се идентифицира или конкурира с нея, може и да му е параван. Когато детето е зад паравана и куклата говори, не го интересува какво ще си мислят другите – говори куклата. А така се повишава самочувствието му, казват лекторите в курса актьорите Георги Маноел Димитров и Димитра Попова:
"Куклотерапията е вид артерапия, подобно на другите видове арттерапии – музикотерапия, приказкотерапия – използва изкуството за преодоляване на няколко програми. Работи основно с кукления театър, но обеднява и другите видове арттерапии – децата могат да пеят, да танцуват да се движат, да рисуват.
Куклите са в живота на човека от ранна детска възраст, понякога децата се доверяват по-лесно на кукла отколкото на човек. Може децата да приемат куклата за приятел, може дори да се сравняват с нея и да я конкурират с нея, да я възпитават, или пък детето да води кукла, която му служи за параван и то става по-смело. Когато говори чрез куклата, за детето е по-лесно да изкаже всичките си тревожи. И по този начин за нас е по-лесно да помогнем на децата с нещата, които ги притесняват. Този вид образователен и терапевтичен вид терапии са развити доста в Русия и в Европа, разбира се. В България тепърва навлизат. Наистина има голям положителен ефект."
Чрез куклите децата могат да разкриват различни неща за себе си, тоест терапията не е само арт, а има и психологическо въздействие. Димитра Попова учи в специалност за образователен и терапевтичен куклен театър, вярва, че куклите могат да бъдат добри приятели на децата и да им помагат да преодоляват притесненията си. Курсът куклотерапия за деца вече започна и ще продължи до юни, очаква се и второ издание на куклотерапията през есента.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg