Артинсталацията "Фалшиво събуждане" на художничката Виляна Миланова в галерия "УниАрт" към Нов български университет представя темата за човешката алчност, парите, властта и социалната ангажираност. Работата разглежда човека, сънуващ осъзнат сън. Сънуващият обаче играе роля на обикновен наблюдател в несъществуващ свят, докато в реалния той бездейства. Основни елементи на инсталацията са захарният памук, мрежестите торби и човекът – алюзии за свят, в който индивидът е само страничен наблюдател. Като материали Виляна използва вълна, вата, глина, сизал, фибран:
"Идеята се роди преди няколко години. Ако слушателят посети изложбата, той е ситуиран в неговия собствен сън, това, което той знае, че това е неговата реалност, че е място, където трябва да действа, където трябва да реализира нещата, но той не го прави, той осъзнато избира да спи. Цялото нещо е свързано с явлението в обществото ни на постоянното хленчене, постоянно искане какво ще направи някой за мен, рядко се питаме какво правя аз, за да реализирам мечтите си, действам ли, или просто искам нещо.
Силно се надявам, че няма да звуча лицемерна, показвайки важността на тази идея. Искам да стигне и до по-малките, на които трябва да показваме, че са важни постъпките и делата ни и ние сме тези, които трябва да променяме. И че не материалното, а постъпките са това, което остава. Възрастният човек иска все повече и повече, това е свързано и със зависимостта от сладкото като асоциация, а питаме ли се какво от това, защото не това са нещата, които променят света и остават след нас, когато искаме все повече и повече да получаваме материалното."
В работата си Виляна прави препратка към захарния памук като символ на човешката суетност – алчността, парите и всичко онова, което искаме да имаме, но, когато получим, се топи като захар. Друг символ, на който залага, са мрежестите торби. Т.нар. "социалистическа торбичка", популярна в България през ХХ век и създадена, за да събира обемно количество продукти, но използвана във време, когато магазините са празни. В инсталацията се изобразяват онези, които имат много, но не могат да скрият нищо.
Въпросите, които творбата цели да зададе, са: Какво правя аз, за да променя онова, което не ми харесва? Ангажиран ли съм? Действам ли в посока, в която развивам и помагам не само на себе си, но и на други? "Всяка малка постъпка има стойност. Недей да спиш, действай!" – казва Виляна Миланова с тази артинсталация, която може да бъде видяна до 12 май в галерия УНИАРТ към НБУ.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg