Артинсталацията "Фалшиво събуждане" на художничката Виляна Миланова в галерия "УниАрт" към Нов български университет представя темата за човешката алчност, парите, властта и социалната ангажираност. Работата разглежда човека, сънуващ осъзнат сън. Сънуващият обаче играе роля на обикновен наблюдател в несъществуващ свят, докато в реалния той бездейства. Основни елементи на инсталацията са захарният памук, мрежестите торби и човекът – алюзии за свят, в който индивидът е само страничен наблюдател. Като материали Виляна използва вълна, вата, глина, сизал, фибран:
"Идеята се роди преди няколко години. Ако слушателят посети изложбата, той е ситуиран в неговия собствен сън, това, което той знае, че това е неговата реалност, че е място, където трябва да действа, където трябва да реализира нещата, но той не го прави, той осъзнато избира да спи. Цялото нещо е свързано с явлението в обществото ни на постоянното хленчене, постоянно искане какво ще направи някой за мен, рядко се питаме какво правя аз, за да реализирам мечтите си, действам ли, или просто искам нещо.
Силно се надявам, че няма да звуча лицемерна, показвайки важността на тази идея. Искам да стигне и до по-малките, на които трябва да показваме, че са важни постъпките и делата ни и ние сме тези, които трябва да променяме. И че не материалното, а постъпките са това, което остава. Възрастният човек иска все повече и повече, това е свързано и със зависимостта от сладкото като асоциация, а питаме ли се какво от това, защото не това са нещата, които променят света и остават след нас, когато искаме все повече и повече да получаваме материалното."
В работата си Виляна прави препратка към захарния памук като символ на човешката суетност – алчността, парите и всичко онова, което искаме да имаме, но, когато получим, се топи като захар. Друг символ, на който залага, са мрежестите торби. Т.нар. "социалистическа торбичка", популярна в България през ХХ век и създадена, за да събира обемно количество продукти, но използвана във време, когато магазините са празни. В инсталацията се изобразяват онези, които имат много, но не могат да скрият нищо.
Въпросите, които творбата цели да зададе, са: Какво правя аз, за да променя онова, което не ми харесва? Ангажиран ли съм? Действам ли в посока, в която развивам и помагам не само на себе си, но и на други? "Всяка малка постъпка има стойност. Недей да спиш, действай!" – казва Виляна Миланова с тази артинсталация, която може да бъде видяна до 12 май в галерия УНИАРТ към НБУ.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg