Когато говорим за Гергьовден, всички си мислим за Деня на храбростта на българската армия, но малко хора знаят, че Гергьовден е празник и на българските етнографи.
Защо етнографите са избрали точно този ден за свой празник, обяснява в “Нашият ден“ Иглика Мишкова от Националния етнографски музей при БАН:
“Етнографите са избрали точно този ден заради самата символика на празника. Това по никакъв начин не е свързано със самия Св. Георги, като начин на възприемането му като светец – войн. Самият ден по-скоро се свързва с народните обреди, тъй като етнографите или днешните етнолози, които някога са извършвали преди всичко описания на различните обредни практики, по-късно правят и множество анализи и разширяват погледа към митологичното мислене на българите.
През 80-те години етнографите са започнали да организират специални срещи, които винаги са се провеждали в “Етъра“. На една от тези срещи се взима решение за обявяване на 6 май за празник на всички, които се занимават с етнография в България.“
“Обяснението на това от по-възрастните хора в гилдията е, че етнографите, които познават традиционната култура, няма как да изберат някой незначителен празник, а напротив, избират един от най-големите – Гергьовден. Причината за това е, че в нашата традиционна култура самият Гергьовден стои дори по-високо от Великден.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..
Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..
Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..
В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg