Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антония Апостолова с премиера на романа "Нас, които ни няма"

Снимка: ФС на Антония Апостолова

"Нас, които ни няма" е обяснение в любов към поколението на 90-те и към това на неговите родители. Към един любим на всички град. Към писането и книгите. Към културните жалони и музиката на 90-те. Към астрономията и фантастиката. Един болезнено личен автофикционален роман, разказан от момчето и момичето, което всички сме били. Роман за самотата и спасенията, за пробуждането на сексуалността и разрушителните импулси, за приятелствата и предателствата, за родителските бягства и силата на гените. За крехкия абсолют на любовта – онази с космическите размери.

Антония Апостолова е родена в Бургас, града на морето и поезията, където издава първата си поетична книга. Завършва английска филология в СУ и петнайсет години работи като редактор-журналист във водещи медии. През 2018 г. създава популярния книжен сайт "Литературни разговори", където публикува рецензии, интервюта, новини за предстоящи книги, преводи. През 2019 г. излиза втората ѝ книга – сборникът с разкази "Потъване в мъртво море", а през 2021 г. – романът "Нас, които ни няма", и двете издания на "Жанет 45". Работи като литературен редактор, рецензент и консултант. Оперативен критик е към "Литературен вестник", пише редовно и за сп. "Мениджър" и Jasmin.bg.

Иван Станков, писател и професор по българска литература:
"Това е може би най-любовната българска книга. Няма такъв измъчен от любовта човек в българската литература като героя Мартин – тънък и фин, чувствителен като струна, сложен, с една камара възможности за всяко решение и за всяка дума. Измъчен не от несбъдната, а от сбъдната любов. И тази любов да бъде живяна не толкова в събития, колкото в мисълта и в езика, в самата органична тъкан на романа."

Яна Букова, писател и поет:
"Много добър стил. Чудесно построени изречения, ритъм, образност, майсторски описани сцени. Конструкцията с двете огледални части и финалът са чудесни писателски решения."

Ваня Майсторска, редактор и рецензент:
"Рядко срещано интелигентно и оригинално перо. Този роман няма аналог в родната литература и запълва ниша с огромен потенциал. В него се усеща и ерудицията, и дълбоката интуитивност, и способността на Антония Апостолова да моделира света като ярко естетическо изживяване."

Премиерата на романа е на 10 май от 18.30 часа, във "Фокс бук кафе", в разговор с литературния критик Амелия Личева и включване на поета и писател Нинко Кирилов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30