Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За миграцията на хора и птици

Невероятно, но факт! Ако младите българи гледат да отпрашат към Англия, Белгия и други европейски страни, то врабчетата бягат масово от там и идват при нас. И докато България е на второ място в Европа (след Испания) по птиче разнообразие, то в споменатите страни обикновеното полско врабче го вписаха в Червената книга на изчезващите видове.

Йордан ХристовИма ли обикновени и необикновени птици и защо се прави мониторинг на птиците у нас? Отговор на този въпрос дава Йордан Христов, който споделя теренните си наблюдения върху славеи, косове, гугутки, полската чучулига, обикновената чинка, голямото черногушо и черноглаво коприварче. 

Волен АркумаревВолен Аркумарев пък се е съсредоточил върху египетския лешояд и царския орел, докато Елица Иванова не скрива пристрастието си към врабчетата и разкрива как шумовото замърсяване в големите градове ги унищожава. 

Елица ИвановаА пък д-р Петър Янков обяснява защо розовото фламинго у нас не е розово, но въпреки това скоро щяло да се превърне в един от символите на Бургас.

д-р Петър ЯнковЗа всичко това можете да чуете от гостите на "И рибар съм и ловец съм" – орнитолози и видни деятели на Българското дружество за защита на птиците.

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Давим се в информация, без да бъдем информирани

Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..

публикувано на 07.04.25 в 09:00
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35