Невероятно, но факт! Ако младите българи гледат да отпрашат към Англия, Белгия и други европейски страни, то врабчетата бягат масово от там и идват при нас. И докато България е на второ място в Европа (след Испания) по птиче разнообразие, то в споменатите страни обикновеното полско врабче го вписаха в Червената книга на изчезващите видове.
Има ли обикновени и необикновени птици и защо се прави мониторинг на птиците у нас? Отговор на този въпрос дава Йордан Христов, който споделя теренните си наблюдения върху славеи, косове, гугутки, полската чучулига, обикновената чинка, голямото черногушо и черноглаво коприварче.
Волен Аркумарев пък се е съсредоточил върху египетския лешояд и царския орел, докато Елица Иванова не скрива пристрастието си към врабчетата и разкрива как шумовото замърсяване в големите градове ги унищожава.
А пък д-р Петър Янков обяснява защо розовото фламинго у нас не е розово, но въпреки това скоро щяло да се превърне в един от символите на Бургас.
За всичко това можете да чуете от гостите на "И рибар съм и ловец съм" – орнитолози и видни деятели на Българското дружество за защита на птиците.
Снимки – личен архив
Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..
Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..
Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...
Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg