Премиерата на представлението "Дебело прасе" по драматургията на Нийл Лабют и под режисурата на Стайко Мурджев е на 10 май в Младежкия театър "Николай Бинев".
Пиесата разказва историята на Том (Александър Хаджиангелов) – млад професионалист от големия град, който бързо губи интерес към красивите и сексапилни жени, с които излиза. Случайна среща в ресторант го отвежда в неочаквана и непозната любовна територия – Том се захласва по самоуверена библиотекарка с наднормено тегло на име Хелън (Анастасия Ингилизова). Когато колегите на Том – Картър (Георги Гоцин) и Джийни (Койна Русева) започват да подозират за новата му връзка, Том е изправен пред множество избори и собствената си неспособност да вземе категорично решение. А как са решени тези избори и тези решения през режисьорския прочит, разказва Стайко Мурджев. Пиесата е комедия, а на моменти образите стигат и до гротеска, сподели режисьорът:
"Обичам да работя с текстовете на Лабют, за втори път поставям негова пиеса, първата беше "Разбиване" в Театър 199. Истински се свързвам с неговото чувство за съвременна сатира. Става въпрос за една много модерна сатира. Една от темите са изборите, които правим. Не е толкова важен сюжетът и историята. Ставаме ли жертва на изборите си. Много смело говори за съвремието такова, каквото е драматургията. Не използвам като режисьор символи, предпочитам да оставя работата със символи в театъра на други колеги, а по-скоро разчитам на театралното действие, на по-съвременен език бих казал театралният екшън. Любовта тук е в действията. Пиесата и неговият автор поставят един много важен въпрос – "дали днес не жертваме любовта, не я пренасяме в жертва в името на кухия цветен образ, на който робуваме, според мен живеем във време на образи, пъстри цветни етикети, които обаче са лишени от смисъл. И авторът задава въпросът какво избираме – истинската любов, но не толкова пъстра и блестяща или блестящият етикет, който е лишен от смисъл."
"Дебело прасе" се играе за пръв път в Ню Йорк през 2004, а на въпроса за какво е пиесата, зададен тогава от журналист на "The New Yorker", отговорът е: "Изследване на слабостта и това какво означава да обичаш". Пиесата поставя и един важен социален въпрос – за избора на любовта. Пиесата "Дебело прасе" е отличена с наградата Outer Critics Circle в категорията "Най-добра пиеса извън Бродуей" и е номинирана за наградата "Лорънс Оливие" в категорията "Най-добра комедия".
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg