Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на "Дебело прасе" в Младежкия театър

Снимка: Иван Дончев

Премиерата на представлението "Дебело прасе" по драматургията на Нийл Лабют и под режисурата на Стайко Мурджев е на 10 май в Младежкия театър "Николай Бинев".

Пиесата разказва историята на Том (Александър Хаджиангелов) – млад професионалист от големия град, който бързо губи интерес към красивите и сексапилни жени, с които излиза. Случайна среща в ресторант го отвежда в неочаквана и непозната любовна територия – Том се захласва по самоуверена библиотекарка с наднормено тегло на име Хелън (Анастасия Ингилизова). Когато колегите на Том – Картър (Георги Гоцин) и Джийни (Койна Русева) започват да подозират за новата му връзка, Том е изправен пред множество избори и собствената си неспособност да вземе категорично решение. А как са решени тези избори и тези решения през режисьорския прочит, разказва Стайко Мурджев. Пиесата е комедия, а на моменти образите стигат и до гротеска, сподели режисьорът:

"Обичам да работя с текстовете на Лабют, за втори път поставям негова пиеса, първата беше "Разбиване" в Театър 199. Истински се свързвам с неговото чувство за съвременна сатира. Става въпрос за една много модерна сатира. Една от темите са изборите, които правим. Не е толкова важен сюжетът и историята. Ставаме ли жертва на изборите си. Много смело говори за съвремието такова, каквото е драматургията. Не използвам като режисьор символи, предпочитам да оставя работата със символи в театъра на други колеги, а по-скоро разчитам на театралното действие, на по-съвременен език бих казал театралният екшън. Любовта тук е в действията. Пиесата и неговият автор поставят един много важен въпрос – "дали днес не жертваме любовта, не я пренасяме в жертва в името на кухия цветен образ, на който робуваме, според мен живеем във време на образи, пъстри цветни етикети, които обаче са лишени от смисъл. И авторът задава въпросът какво избираме – истинската любов, но не толкова пъстра и блестяща или блестящият етикет, който е лишен от смисъл."


"Дебело прасе" се играе за пръв път в Ню Йорк през 2004, а на въпроса за какво е пиесата, зададен тогава от журналист на "The New Yorker", отговорът е: "Изследване на слабостта и това какво означава да обичаш". Пиесата поставя и един важен социален въпрос – за избора на любовта. Пиесата "Дебело прасе" е отличена с наградата Outer Critics Circle в категорията "Най-добра пиеса извън Бродуей" и е номинирана за наградата "Лорънс Оливие" в категорията "Най-добра комедия".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05