"Бъди скромен, бъди добър", гласно и негласно шептят писмата на Миню Балкански до неговия син – световнопризнатия професор по физика, един от най-значимите учени на нашето време, проправил пътя на България към катедрата на света, преподавателя в университета "Пиер и Мария Кюри" в Париж – Минко Балкански.
Събрал в книга завета на баща си, днес Минко – както обича да го наричат – с радост разказва за значението на думите, които имат силата да те държат буден за живота, към който нямаш право да подхождаш по друг начин освен с уважение.
Напътствията към добрина и достойнство са побрани в "Завет – писмата на баща ми", втората книга на професора след "Устрем и воля". В нея чрез думите на големия Балкански читателят разбира какъв е бил пътят на малкия човек, осмелил се да покори както света на науката, така и този, с който всички ние се борим ежедневно.
Минко Балкански напуска бащиния дом на 17-годишна възраст. Оттогава до ден-днешен той препрочита тези над 3000 писма, за да си припомня добрия пример и самият той да не спира да се стреми да бъде такъв. Както за своите деца, така и за тези на другите, до които достига благодарение на преподавателската си дейност.
За своите почти 95 години професорът е представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и е преподавал в една голяма част от тях. Заслужил е четири пъти да бъде обявен за "Доктор хонорис кауза", носител е и на още не по-малко значими отличия – премията van Hippel, рaвнозначна на Нобел; Почетен легион, висш орден на френската република; орден "Стара планина"; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия. Въпреки това най-силно го занимава пътят на бъдещите покорители на науката. Той търси и подпомага развитието на таланта – от една страна, със създадената от него фондация "Миню Балкански", която вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите, а от друга – с доверието, което е изградил в престижни училища и университети във Франция и по света.
Всяка година от школите на фондацията излизат по няколко млади специалисти във всички области, които достигат до най-високите нива в научните среди – с постиженията си и с това, че продължават традицията на българите във Франция, поставила началото си от самия Минко Балкански.
За всичките тези години обаче урокът, който професорът най-силно иска да предаде на другите, е този по алтруизъм. Според Минко важният жест в живота е да даваш.
"Да даваш – това е едно чудесно приключение", казва той и е убеден, че само любовта може да ни върне към обществото, от което сме и трябва да бъдем част.
"Във всеки човек има набор от добри неща, но е наша задачата да ги издирим, намерим и да им се радваме. За тази цел просто трябва да подходим към другия с интерес."
Любовта е и тази, която създава личността на проф. Минко Балкански – човекът, за когото даването е извор на щастие. Пътят на любовта за него тръгва от родителите му и писмата на баща му и стига до човека, който му придава смисъл – жената на живота му.
"Най-важната заслуга за постиженията на един човек има жената до него", каза с усмивка професорът.
Жената, която е направила Минко този, когото познаваме днес, се казва Нели. Тя е любовта, която го подкрепя и до днес.
Повече за това чуйте в звуковия файл.
"Завет – писмата на баща ми" е не просто книга, а и филм, вдъхновен от силната връзка на Миню и Минко Балкански и създаден от Албена Ненкова, директор "Програма и развитие" на фондация "Миню Балкански", и оператора Петър Димов - Българевеца. Документалният късометражен филм беше представен за първи път пред публика на 29 април, а специален гост на прожекцията беше самият професор. Или Минко, както все така продължава да обича да го наричат всички.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg