В СБАЛАГ "Майчин дом“ на 9 май стартираха безплатни консултации и профилактични прегледи за инконтиненция, които ще продължат до 20 май.
Неволното изпускане на урина се нарича стрес инконтиненция и се причинява най-често от повишено налягане в корема. То може да се прояви при рутинни ежедневни дейности, включително спортуване, вдигане на предмети, дори кихане. Причините за стрес инконтиненцията могат да бъдат различни. Незадържането на урина може да се дължи на възпаление на пикочните пътища и образувания по лигавицата. При жените оплаквания могат да се появят в резултат на смъкване на пикочния мехур и матката. Това се случва най-често след раждане по естествен път. Друга причина, която би отключила това състояние, е менопаузата.
"При жените много често след травматични раждания се наблюдават проблеми с уринирането. Счита се, че инконтиненцията засяга 15-20% от всички нормално родили жени. По-голямата част от жените страдат от инконтиненция в периода на менопауза, когато нямаме достатъчни нива на естрогенни. Това са хормоните, които яйчниците произвеждат, когато жената е фертилна, и тогава започва да се проявява това състояние на неволево изпускане на урината, което не е животозастрашаващо, но влияе на качеството на живот. Българката е свикнала да търпи, тя не се обръща към своя гинеколог, по-скоро предпочита тихо да страда, точно за това провеждаме тази информационна кампания, защото има лечение", споделя проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ "Майчин дом“ в "Нашият ден“.
Физиотерапия след раждане
"Физиотерапия след раждане в България не съществува. При жени след раждане е необходимо да се проверява тонусът на мускулатурата на тазовото дъно, за да се прецени каква е вероятността да се стигне инконтиненция. Западна Европа е един добър пример на развитата профилактика чрез физиотерапия за възстановяване на тазовото дъно след раждане. Предложението на СБАЛАГ "Майчин дом“ към МЗ е да започнем да работим активно в посока профилактика чрез физиотерапия“, посочва проф. д-р Иван Костов.
Ракът на яйчниците
Ракът на яйчниците е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света, което засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 240 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчниците, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света. В ранен стадий симптомите на болестта може да са малко, неспецифични или да липсват, което прави по-трудно диагностицирането и лечение.
"Ракът на яйчника е много подмолно заболяване, което протича много тихо и се диагностицира на късен етап, защото яйчникът е вързан за връзки с матката и за нещастие на пациентките, ние го откриваме твърде късно. СБАЛАГ" Майчин дом“ е с най-високо ноу-хау в страната по отношение на оперативното лечение на рака на яйчника, казва проф. д-р Иван Костов.
Целият разговор с проф. д-р Иван Костов можете да чуете в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg