Български електронни обучения за деца вече са достъпни на украински език. Поредицата от електронни обучителни модули "Учим с Е-моционална интелигентност“ е подходяща за деца на възраст между 6 и 12 години и се състои от общо шест на брой курса, които вече са налични на украински език.
Те са посветени на базисни емоции – "Радост“, "Страх“, "Гняв“ и "Тъга“ и на взаимоотношенията "Аз и другите“. Модулите са предназначени да подпомогнат родители, учители и експерти в развитието на социално-емоционални умения на децата.
Целта на обучителните модули е да представят основна информация за същността и значението на емоциите. Всеки от първите четири курса – "Радост“, "Страх“, "Гняв“ и "Тъга“ – е посветен на конкретна емоция и започва с нейното описание, типичните прояви в тялото и поведението, обичайните източници и основните й функции.
Добавени са също и екрани за развитие на речниковия запас по темата, които насочват и към възможни стратегии за контрол над съответната емоцията.
Обучителните курсове са безвъзмездни и се популяризират посредством свободен достъп на уебстраницата.
“Електронните обучения са създадени от екип от психолози и педагози. Идеята ни беше да ги направим възможно най-близки до игрите, които децата играят през електронните устройства. Целта е децата не само да седят пред екрана и да наблюдават видео, а да отговарят на въпроси, да разместват картинки и други интерактивни елементи, които да им задържат вниманието върху една тема, по която много малко се говори в училище, а именно човешките емоции. Всички познаваме възрастни хора, които не умеят да назоват емоциите си и да ги ръководят“, казва в “Нашият ден“ д-р Ралица Дойчинова, психолог и експерт по електронни обучения.
“Целта ни беше да подпомогнем децата, а през това време и учителите и родителите на деца в начална училищна възраст. Обученията са насочени към деца, които вече имат минимални умения за четене. Те са озвучени на български с детски гласове, а на украински с гласовете на три украински майки, които са бежанки в момента у нас“, посочи още тя.
“Още нямаме обратна връзка от украински деца и родители за това как се приемат модулите, защото успяхме да ги пуснем в интернет в средата на миналата седмица“, казва Дойчинова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg