Драматичен театър Ловеч представя за първи път пред софийска публика спектакъла "Илинден" по текстове на Димитър Талев и Пейо Яворов на сцената на театър "София". В главната роля е актьорът Иван Юруков. Наричат го "Канатлъ шейтан" – Хвъркатият дявол. Подписва писмата си с името Ахил. Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си. Спектакълът проследява неговата история през бурните и жестоки времена, когато Македония все още е под турско робство. Започва подготовката на Илинденско-Преображенското въстание... Символът на борбата за свобода има различни измерения.
"Борбата тук не е само с оръжие. Стремежът е да намериш символ в собствения си живот да се самоусъвършенстваш, за да бъдеш полезен на другите. Такъв е образът на Гоце Делчев. Той иска да направи това и да слезе при хората" – заяви Иван Юруков.
"Спектакълът стъпва върху първия биографичен материал за живота на Гоце Делчев, написан от Пейо Яворов година след като революционерът е застрелян при освободителните борби за Македония в село Баница. Самият Яворов е близък съратник и съмишленик на Гоце Делчев и много му се възхищава. Този документален пласт сложи основата и гръбнака на спектакъла, за да можем да въплътим тази колосална историческа фигура на нашата обща българо-македонска история", разказва директорът на Драматичен театър Ловеч и режисьор на представлението Биляна Петрова.
Иван Юруков за първи път си отправя предизвикателство да бъде режисьор и сценарист с проекта си "Последния каприз", който стартира през 2016 година. А в края на този месец предстои премиерата му. Историята разглежда взаимоотношенията между Марти и Пепи – деца с голямо въображение, откриват револвер и започват разследване за откриване на неговия притежател. Техният учител води отделно проучване за самотен гениален цигулар, който мистериозно умира, след като изсвирва "24 каприза". Кой натиска спусъка? Духът на Паганини оживява на най-неочаквани места, споделя Юруков:
"Сценарият разглежда историята на съвременния творец, в един свят, в който се инспирира насилие и агресия. Като противопоставяне се явява изкуството със своята красота. Съпоставянето на инструментите цигулка и револвер е много силно – инструмент за самоусъвършенстване и инструмента за надмощие. Пътят на твореца е много сложен. Един цигулар става такъв, защото започва от детството да работи с инструмента си. И по- късно в зряла възраст си задава въпроса – дали неговото произведение е толкова виртуозно, за да оправдае тази жертва от детството. Това е дебютен филм не само за мен, но и за Галина Борисова – оператор, и Светлин Русев, който изпълнява "24-тия каприз", за Стоян Младенов, който е цигуларят, Пепи и Мартин, двете момчета, които са от селото, в което снимахме.
Гала премиерата на филма е на 26 май, а филмът ще бъде в кината в цялата страна от 27 май.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с актьора Иван Юруков в "Артефир".
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg