Програмата на 15-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" поставя темата за мястото на установените схващания за съвременния танц днес и развитието на артистичната перспектива на хореографите и изпълнителите на сцената, в контекста на изострящата се чувствителност и дебат по различни политически, социални и естетически теми. "Танцувай, за да те танцуват" е символичен двупосочен призив – от артистите от предишните десетилетия в танца към тези, които идват след тях, както и от "Антистатик" към публиката. Много интересна беше миналата седмица, но и тази ни очакват много вълнуващи събития, заяви журналистът и организатор на събитието Стефан Щерев:
"В Международната програма сме се фокусирали на Балканските представления, защото наистина има много интересни неща, които се случват на Балканите. А ние често се сещаме само за няколко творби, които сме чували от там. Държахме да покажем това. Българският съвременен танц става все по-смел. Преди сякаш се страхуваше какво ще кажат, как ще излезе идеята, но сега стъпват по-смело. "Лечителите". С него хореографката Ясна Виновършки прави жест за пробуждане на желанието ни за допълнителна информация. Другите две представления, които предстоят за "Отговарям" от Република Северна Македония и "Предметиране" от Словения. Ще завършим с едни големи имена в електронната музика - Двойката DJ-и от Скопие Виолета Качакова и Мирко Попов ще бъдат специални гости за закриването на "Антистатик" в новото място за съвременно изкуство в София – "Топлоцентрала"."
Представлението "Колко cm³ e разрешено на тялото ми да обитава?" Е резултат от съвместната работа на TRAS студио и хореографката Соня Преград, обединили се около специфични физически аспекти на женското тяло. Като автор Соня Преград надгражда досегашния подход в соло-продукциите си, където винаги е била фокусирана върху женското тяло като обект, така че заглавието и структурата на „Колко кубични сантиметра e разрешено на тялото ми да обитава?" представляват каталог от отличителни белези, обективизиращи женското тяло, заети от предишни представления на хореографката:
"В цялата ми работа, винаги съм се интересувала от женствеността на танцьорите пърформъри. Преди си казвах да бъдеш танцьор е нещо като да бъдеш обект на нечия идея, и когато пораснах, че това да бъдеш жена в обществото, всъщност е нещо като да бъдеш обект на нечия идея. Осъзнах този социален елемент. И всъщност мисля, че бидейки хора, ние също сме обекти на нечии политически решения, правила, екологични кризи, които оказват отражение върху телата ни, върху кожата ни. Така стигнах до идеята за обекта, на тези обекти им се казва как да се възпроизвеждат, коя позиция трябва да заемат в обществото, как трябва да изглеждат, как трябва да се движат. Играем с пространството и близостта, допускайки публиката много близо до тялото на пърформъра, до лицето, до ръцете. И изведнъж всичко сякаш експлодира. Изведнъж се разпада. Сякаш приближаваме много и изведнъж отдалечаваме много, играем с този ефект. Нещо специфично е една отделна танцова партитура, в която работим много с докосването, но не просто докосването на тялото, но не само с докосването като акция, а и с това как отвръщаме на докосването, работим и с въпроса, дали усещаме докосването на дрехите върху самите нас, дали усещаме гласа си, когато си говорим като докосването. И нещо специфично, с което работихме е драг жанра, именно приплъзването, то е познато като опит на определени общества и хомосексуалисти, първо мъже, и работи с перформативността на пола. Драг жанрът еманципира тази обективност от женския пол със специфично, изцяло доброволно преувеличение в поведението и започва да играе с нея – сякаш я открадва, но за да преформулира, преформатира и мобилизира начина, по който зрителят ще я възприеме. И това отваря много интересен въпрос за това доколко полът се перфармотивира."
Представлението на Соня Преград ще бъде представено тази вечер (16 май) от 19.30 часа на сцената на "Топлоцентрала".
Повече чуйте в звуковите файлове от разговорите със Стефан Щерев и Соня Преград.
Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга е истинско преоткриване, а не откриване. Защото д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките интелектуални..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg