Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 май – Ден на българския спорт

Национален отбор на България по спортна аеробика
Снимка: Съюз по аеробика

Днешната дата 17 май е обявена за Ден на българския спорт. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.

Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна. Денят е признание за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България.

Един от родните отбори, който видимо се отличи през последните години, е този по спортна аеробика. Тази година Националният отбор на България спечели 7 медала (4 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) на международния турнир по спортна аеробика, който се проведе в румънската столица Букурещ. В надпреварата участваха над 300 състезатели от пет държави – България, Словакия, Турция, Украйна и Румъния.

“През последните години спортната ни аеробика се изкачи на върха в световен мащаб. Имаме доста дълга история. Съюзът по аеробика, който администрира този спорт в България, е създаден преди 31 години. Нашата федерация просперира в годините.

Миналата година беше апогей в нашите класирания, тъй като успяхме да завоюваме световни и европейски медали. Националният ни отбор завоюва четири златни медала на европейското първенство, което е безпрецедентно до този момент, за което ние получихме и официално писмо от председателя на Европейската и на световната федерация по гимнастика.

Тази година започнахме отново с много постижения в международни турнири. Само след три седмици ни предстои световното първенство в Португалия. През юли ще участваме и на световните игри в САЩ. Горди сме с всичко, постигнато до момента, което е резултат на много труд и постоянство в работата през годините“, казва в “Нашият ден“ Димитрина Къндева, председател на Съюза по аеробика България.

Децата в аеробиката

“През последните години децата, които се занимават с този спорт у нас, се увеличиха трикратно. Спортът е сравнително интересен, много деца тренират заедно, при това под музикален съпровод. Не се изискват големи финанси, за да започнеш, много е достъпно.“

Тя сподели още, че очаква на световното първенство съчетанията и композициите да бъдат изиграни без грешка.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50