Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загуби ли стойност българското висше образование?

| обновено на 18.05.22 в 08:04
Снимка: Ройтерс

Тази година за първи път зрелостниците ще могат да се явят на матура по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици – като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити – се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др.

Дванадесетокласниците от профилираните паралелки задължително трябва да положат матура по български език и литература от 11 и 12 клас. Това са новостите за годината.

В "Нашият ден“ доц. д-р Анелия Рангелова, преподавател по специалност „Психология“ във Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“ и гл. ас. д-р Дилян Начев, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ дискутират как се отразиха последните две пандемични години изобщо на висшето образование у нас.

Загуби ли стойност висшето образование? Каква част от студентите виждат ясно своя път в конкретна професия?

„Естествено е, че нещо, което е леснодостъпно, в един момент се обезценява. Разместват се интересите на студентите към актуалните, модерни и екстравагантни специалности, като да речем психологията, която в последните две-три години изпреварва правата по интерес на кандидат-студентите. Достъпността до висше образование носи негативи, защото се обърна тенденцията – вузовете търсят студенти, а не студентите търсят вузове“, споделя д-р Анелия Рангелова.

По думите ѝ достъпността на висшето образовани го превръща в самоцел. Новият мотив на новия престиж – хора без образование, но с добър финансов профил финансират образованието на децата си, независимо дали те имат интелектуален капацитет за това.

"В общество има една свръхкритичност към българското образование“, твърди гл. ас. д-р Дилян Начев. Той допълва, че през последните две години, в които на практика достъпът до Юридическия факултет се случва чрез оценките от държавните зрелостни изпити, сякаш показаха, че резултатът от този изпит и кандидатстудентските кампании са относително взаимнозаменяеми. Не се наблюдава някакъв спад или някакво осезаемо увеличение на нивото на подготвеност на бъдещите студенти.

Пандемията и висшето образованието

"Дистанционната форма на комуникация, в това число дистанционната форма на обучение, може да бъде полезно допълнение към обичайните форми на общуване, но не може и не в състояние да ги замести. Университетът не е просто място, в което преподавателите говорят, а студентите си записват. Университетът е място на научна дискусия, място на пълноценно общуване, място за обсъждане на сложни въпроси, които не винаги имат еднозначен отговор. Единственият начин това да се случва е присъствената форма“, твърди Начев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45

Веселин Стойнев: Може да се окаже, че дори еврозоната не е финална гаранция за нас

Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в Закона за Комисията за противодействие на корупцията и пет години откакто Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на брега на Росенец пред летния сарай на Ахмед Доган , коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 13.07.25 в 08:55
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35