За 15 пореден път карикатуристи, сатирици и хумористи се събраха в град Кубрат на Националния конкурс за хумор и сатира, организиран от клуб на хумористите "Жарава" и Община Кубрат със съдействието на екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев", за да покажат накъде върви българският хумор.
Разбира се, това не е пълна картина, в наши дни хуморът има много лица, някои от които не много за гледане, но тук получихме възможност да видим онова, което ни интересува и в екип "Хумор и сатира", и в клуб "Жарава" – хуморът като литература, като богатство от жанрове, подходи, гледни точки.
Точно такива текстове – продължаващи добрите нашенски традиции, но и обърнали поглед към съвремието, пристигнаха и тази година. Доста от имената на авторите са познати, но има и немалко нови, а географията им радващо излиза извън границите на България към Турция, Сърбия, Беларус.
Трудно бе да се изберат най-достойните за награди сред заявките на 112 автори. В крайна сметка имената им са:
За стихотворение или кратък хумористичен разказ:
1 Валентин Димитров, Варна – за миниатюри
2 Ивайло Терзийски, Лондон – за стихотворението "Автограф"
3 Петър Кърджилов, Стара Загора – за разказа "Къс разказ"
Поощрение – Маргарита Илиева, Русе – за разказа "Нефритената ваза"
Награда „Дулинко Дулев“ на в. „Екип 7“ – Драгомир Богомилов, Исперих – за разказа „Хроника на Дромихет“
За кратки сатирични форми:
1 Александър Чотрич, Сърбия – афоризми
2 Петър Краевски, Пловдив – епиграми
3 Христо Недялков, София – епиграми
Поощрение – Турхан Расиев, Варна – епиграми
Бяха дадени и две специални награди:
Награда на конфедерацията на българските писатели – Здравка Христова, Русе – стихотворение "Лика-прилика"
Награда на Екип „Хумор и сатира“ на БНР – Але Горска, София – за разказа "Ана и новите съседи"
За карикатури:
1 Алла и Чавдар Георгиеви
2 Марио Иванов
3 Никола Георгиев – Кайо
Поощрение – Стоян Черников
Награда „Велко Велков“ – Стоян Дечев
Награда на СБХ , Секция „Карикатура“ – Валентин Георгиев
Наградите бяха връчени на спектакъл "Голямата къща на смешните хора" в салона на Народно читалище ”Св. Св. Кирил и Методий - 1891” в Кубрат, подготвен от екип "Хумор и сатира". В него участваха актьорите от Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" Ивайло Спасимиров, Любомир Кънев и Йовко Кънев. От София пристигна бардът Асен Масларски, а музикална компания на сцената му направиха младите певци от Кубрат Александра Овчарова (16 години), Анита Димитрова (17 години), Даная Драганова (14 години) и Алекс Евгениев (9 години).
И тази година конкурсът в Кубрат с усмивка доказва, че хуморът не е шега работа!
Снимките са на Радослав Стойков.
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg