За 15 пореден път карикатуристи, сатирици и хумористи се събраха в град Кубрат на Националния конкурс за хумор и сатира, организиран от клуб на хумористите "Жарава" и Община Кубрат със съдействието на екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев", за да покажат накъде върви българският хумор.
Разбира се, това не е пълна картина, в наши дни хуморът има много лица, някои от които не много за гледане, но тук получихме възможност да видим онова, което ни интересува и в екип "Хумор и сатира", и в клуб "Жарава" – хуморът като литература, като богатство от жанрове, подходи, гледни точки.
Точно такива текстове – продължаващи добрите нашенски традиции, но и обърнали поглед към съвремието, пристигнаха и тази година. Доста от имената на авторите са познати, но има и немалко нови, а географията им радващо излиза извън границите на България към Турция, Сърбия, Беларус.
Трудно бе да се изберат най-достойните за награди сред заявките на 112 автори. В крайна сметка имената им са:
За стихотворение или кратък хумористичен разказ:
1 Валентин Димитров, Варна – за миниатюри
2 Ивайло Терзийски, Лондон – за стихотворението "Автограф"
3 Петър Кърджилов, Стара Загора – за разказа "Къс разказ"
Поощрение – Маргарита Илиева, Русе – за разказа "Нефритената ваза"
Награда „Дулинко Дулев“ на в. „Екип 7“ – Драгомир Богомилов, Исперих – за разказа „Хроника на Дромихет“
За кратки сатирични форми:
1 Александър Чотрич, Сърбия – афоризми
2 Петър Краевски, Пловдив – епиграми
3 Христо Недялков, София – епиграми
Поощрение – Турхан Расиев, Варна – епиграми
Бяха дадени и две специални награди:
Награда на конфедерацията на българските писатели – Здравка Христова, Русе – стихотворение "Лика-прилика"
Награда на Екип „Хумор и сатира“ на БНР – Але Горска, София – за разказа "Ана и новите съседи"
За карикатури:
1 Алла и Чавдар Георгиеви
2 Марио Иванов
3 Никола Георгиев – Кайо
Поощрение – Стоян Черников
Награда „Велко Велков“ – Стоян Дечев
Награда на СБХ , Секция „Карикатура“ – Валентин Георгиев
Наградите бяха връчени на спектакъл "Голямата къща на смешните хора" в салона на Народно читалище ”Св. Св. Кирил и Методий - 1891” в Кубрат, подготвен от екип "Хумор и сатира". В него участваха актьорите от Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" Ивайло Спасимиров, Любомир Кънев и Йовко Кънев. От София пристигна бардът Асен Масларски, а музикална компания на сцената му направиха младите певци от Кубрат Александра Овчарова (16 години), Анита Димитрова (17 години), Даная Драганова (14 години) и Алекс Евгениев (9 години).
И тази година конкурсът в Кубрат с усмивка доказва, че хуморът не е шега работа!
Снимките са на Радослав Стойков.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg