Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артериална хипертония – кога сме засегнати?

Снимка: Pixabay

Около 40 на сто от хората над 25-годишна възраст у нас са засегнати от повишено кръвно налягане. 76% са с неконтролирана хипертония, сочат данните на Българската лига по хипертония. По повод Световния ден за борба с високото артериално налягане започва инициативата "Май месец за мерене“.

Какво трябва да знаем за артериалната хипертония?

“Това е тих убиец – не боли, не сърби и за съжаление го откриваме късно. Трябва да се борим не само с изолиране на високите стойности, но и с последствията от това“, казва в “Нашият ден“ д-р Теодора Янева и допълва:

Редовното измерване на кръвното, започвайки от млада възраст, има много важно значение. Когато започнат да се регистрират по-високи стойности, трябва да се потърси лекарска помощ.

За да се постави диагнозата “артериална хипертония“, е необходимо човекът да измерва високи стойности – над 135/85 в домашни условия седем поредни дни.“

Регулация на кръвното налягане

“Редукцията на солта е нещо много важно във всекидневието. Може би индивидуален подход към пациента е най-подходящият път. Ако действаме поотделно, само на индивидуално ниво или пък само на популационно, трудно можем да постигнем ефект.

Нужна е комбинация не само от редуциране на солта, но отчасти заместване, например са калиева сол, тъй като цялостното заместване не е добро. Също в редица случаи е доказано, че може да доведе до понижаване на стойностите на артериалното налягане. Нуждаем се от трайна, дългосрочна визия как точно да съчетаем в цялата група пациенти терапията при конкретния.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41