Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юрист представи книга за учителите на Казанлък

Казанлък
Снимка: Уикипедия

Представяне на книгата "164 казанлъшки учители от 50-те и 60-те години на XX век“ на Стефан Саранеделчев се състоя в Музея на розата в Казанлък. В труда на Саранеделчев са събрани спомени, интервюта, очерци, биографични справки и снимки за учители от града на розите, оставили следа и принос в българското образование.

В книгата са включени имена като Димитър Видолов. Методи Ташев, Драган Георгиев, Лиляна Димитрова, Тодор Минков, Мария Лучева и други.

Зад усилията му да предпази тези хора, с които лично е имал досег, от забрава стоят три години срещи и разговори с техни близки и ученици от различни поколения.  

“Исках по някакъв начин да остане информацията за хора, които са личности в своето време, но за тях се пише или малко, или изобщо не се пише. Това са хора, до които съм имал някакъв досег или са били мои преподаватели“, казва в “Нашият ден“ Стефан Саранеделчев.

Стефан Саранеделчев е казанлъшки юрист с дългогодишен стаж. Автор е на книгите „Зад превръзката Темида закачливо ни намига“, „111 юристи, свързани със Старозагорска област: Чувството за справедливост – основен закон“, „Да преодолеем забравата – летопис на стар казанлъшки род“, „Да възродим задружността – потомците на Пенчо Калайджиев от Казанлък 1815 – 2015 г.“, „Думите отлитат, написаното…“ и „Да съхраним зелените клонки – хроника на рода Саранеделчеви от Казанлък“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23