Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

180 години от рождението на Жюл Масне

Снимка: Wikipedia

На 12 май се отбелязаха 180 години от рождението на големия френски композитор Жюл Масне и това е прекрасен повод в предаването "На опера в събота" на 20 май от 20 часа да звучи негова музика. Да се потопите в неговия музикален свят със симфонична, камерна и оперна музика. В самото начало предаването започва с една приказна творба – "Пепеляшка" на Масне по либретото на Анри Каен, музикална адаптация от 1899 г. на известната приказка на Шарл Перо от 1698 г.

Това е френската оперна версия или "вълшебна приказка", както я нарича самият композитор! Темата е класическа и привлича много творци, сюжетът е един от най-предпочитаните за музикално-сценични произведения.

Има много създадени опери – Джоакино Росини (Рим, 1817), Жюл Масне (Париж, 1899), Ермано Волф-Ферари, (Венеция, 1900); Найден Геров (1965/1966 г.; Варна и Стара Загора) и балети, сред които на Фернандо Сор (Лондон, 1822), Катерино Кавос (Санкт Петербург, 1824), Б. А. Фетинхоф Шел (Санкт Петербург, 1893), Сидни Джоунс (Лондон, 1906), Фредерик д`Еларже (1938 година, Лондон). Московският Болшой театър предлага на Чайковски да напише балет "Пепеляшка"; този проект обаче остава неосъществен. Затова пък през 1941 г. Сергей Прокофиев създава своя шедьовър, фрагмент от който ще чуете в края предаването.

Действащи лица и изпълнителски състав:
• Пепеляшка (Люсет) – Фредерика фон Стаде
• Мадам дьо ла Алтиер, мащеха на Пепеляшка – Жан Барбие
• Чаровният принц – Николай Геда
• Фея – Рут Велтинг
• Ноеми, доведена сестра на Пепеляшка – Тереза Кахил
• Доротея, доведена сестра на Пепеляшка – Елизабет Бейнбридж
• Пандолф, баща на Пепеляшка – Жул Бастен
• Кралят – Клод Мелони
• Декана на факултета – Пол Крук
• Церемониал майстор – Кристиан Дьо Плеси
• Министър-председател – Джон Нобл
Амброзиански оперен хор и симфоничен оркестър. Диригент – Юлиус Рудел.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гала на българската култура и музика във Виена

По повод най-светлия български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, пианистката Донка Ангъчева, заедно с австрийска цигуларка Лидия Байч, организират бляскав Гала концерт, за да почетат българския принос към европейската музикална сцена и култура. Концертът ще се състои на 25 май, от 19.30 часа, в зала "Брамс" на Музикферайн, а..

публикувано на 13.05.24 в 16:25

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15