Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна 25-ото издание на Габровското биенале

Снимка: @GabrovoBiennial

За 25-а поредна година Габровското биенале на хумора и сатирата задава важен социален въпрос. Мотото му тази година е "Икономия на средствата". Солидарността между хората не е достатъчна. Необходима е солидарност между човеците и не-човеците. И може би е крайно време да разберем дали растенията се смеят и какви шеги разказват облаците. Биеналето се състои от две журирани изложби – една за карикатура и една за съвременно изкуство – както и от курирана изложба, която за 25-ото издание бе поверена на художника Олаф Вестфален, разказа Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово:

"Мотото означава промяна към грижа и поддръжка, вглеждане в обществото, но и поглед към изкуството, неговите начини на производство и изразни средства, където краткото, икономичното и простото са част от поднасянето на поантата. Надявам се, че хората вече се замислят за въпросите за екологичната употреба."


В рамките на изданието Олаф Вестфален представя и изложба – "Въведение към Тренинг за чувствителност". Експозицията се фокусира върху основните социални нагласи, които могат да бъдат толкова голяма част от проблема, колкото и това, което изгаряме, какво ядем или кого караме да върши мръсната ни работа. Олаф Вестфален е "художник, който винаги работи с хумор, ала рядко се спира пред забавното." Концептуалните му произведения често приемат формата на игри, забавление или карикатури, целящи да изложат на показ културните "слепи места" на съвременното общество. Той играе от двете страни на високото и ниското, произвеждайки масмедийна комедия и карикатури. Освен като художник, Вестфален има богат опит и като куратор.

"Тревога за климата" се нарежда сред десетте най-употребявани думи за 2021 г. Дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна, е въпрос, който задава Биеналето и това е социалната му мисия тази година. Биеналето се състои от две журирани изложби – една за карикатура и една за съвременно изкуство. В приоритетите на Биеналето са и осъзнаването на социалната дисфория. Тази вечер в програмата е предвидена лекция на тема Климатични кризи: изкуство и активизъм с изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски. Биеналето ще продължи с програма до 30 септември.

Снимки: ФС на Биенале на хумора и сатирата

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49