Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благой Иванов: Словото е участ, отговорност и привилегия

Снимка: Йоан Константинов

Скритите послания, историите и думите между страниците, търсим заедно с писателя Благой Иванов в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура.

“Словото е участ, отговорност, но и привилегия. То е пряк резултат от нашето съзнание, от нашата мисъл. Мисълта може да изчиства езика и езикът може да изчиства мисълта. Това е преди всичко една привилегия за мен“, казва писателят в “Нашият ден“ и подчертава:

“Невежеството е сила, но само привидно. Смятам, че общество без просвета е общество без бъдеще. Безпросветните хора, които взимат решения, взимат такива, които нямат дългосрочен положителен ефект. Тези неща са обречени или да разрушават, или да бъдат разрушени.

Трудно е, когато зависиш от хора, които не са на “ти“ със своя собствен език, с езика, на който общуват с теб и с този, на който ти общуваш с тях.  Езикът е инструмент за комуникация., ако той е повреден, се поврежда целият механизъм.

Трябва да се стремим да поддържаме тази машина, за да поддържаме и самото общество.  Не се ли стига до войните именно заради повредената комуникация и общуване?!“

Според него, когато четеш изживяваш множество животи:

“Това не са само животите на персонажите или на автора, това са и твоите собствени животи. Една от най-важните характеристики на човека е емпатията, когато четеш тя се засилва.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03