В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, актрисата Илка Зафирова влезе в ролята на Главния герой в “Нашият ден“.
Преди дни тя беше удостоена с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за особено значими заслуги в областта на културата и изкуството. Отличията по традиция се връчват в навечерието на 24 май.
Илка Зафирова е една от най-обичаните от публиката български актриси, която с ярките роли се превръща в име емблема на българския театър.
Носител е на множество награди, сред които "Аскеер" за главна женска роля в "Свекърва" от Антон Страшимиров, награда ИКАР за цялостно творчество - 2016 г., награда "Златното перо" за изключителен принос към българската култура и изкуство.
“Това е най-любимият и хубав празник! Честито на всички! Хора, обичайте се, обичайте България, защото тя е нещо необикновено! Трябва да я обожаваме!“, призовава актрисата в “Нашият ден“.
Пази спомена за…
“Пазарджишкият е най-любимият ми театър, от тези, в които съм попадала. Там трупата беше изключителна. Самият град ни обичаше много. В миналото театрите в по-малките градове трудно се пълнеха, не знам как е сега. Оскърбително е, когато си репетирал два месеца, да играеш пред салон с десет души.
Друго е да имаш публика и да усещаш как диша с теб, как одобрява или не харесва героя ти, това е съвършено друго преживяване.“
“Миналата година напуснах театъра, защото разбрах, че трябва да влязат млади хора, да му придадат дух. Не бях принудена да го правя, но реших и напуснах“, разказва още тя.
Различни ли са младите в театъра?
“В момента се снимат много филми и младите участват там. Да снимаш кино е много приятно и им дава някакъв допълнителен принос към финансите и към живота, защото заплатите не са големи“, посочва Зафирова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg