27 май официално е обявен от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM за Световен ден на спешната медицина през 2018 г. а първи път е обявен през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM. Целта на този ден е да се обединят хората и управляващите по света мисловно и да говорят за спешната медицина и спешната медицинска помощ и важността на делото на хората, работещи в тази област на медицината.
България е една от първите пет страни в Европа, която въвежда специализацията по спешна медицина като основна специалност за лекари през същата година.
Преди повече от месец спешните медици изготвиха единни протоколи за триаж в спешната медицинска помощ. С единния триажен лист ще може да се гарантирана пациентите, че независимо в коя точка на страната се намират, ще получат равнопоставен и своевременен достъп до спешна медицинска помощ.
“Пътят, които извървяхме с въвеждането на триажите в извънболничната помощ, беше продължителен. Вероятно ще бъде такъв и този с въвеждането на триажните протоколи в болниците“, казва в “Нашият ден“ д-р Десислава Кателиева, главен координатор на Експертния съвет по Спешна медицина към министъра на здравеопазването и допълва:
“Тези протоколи трябва да бъдат приети от Министерство на здравеопазването, да се подложат на обществено обсъждане, след това да започне обучението на колегите. Евентуално след Нова година триажните протоколи трябва вече да станат факт. Много ми се иска те да станат публично известни и да се въведат, защото това е стъпка, която ни приравнява към добрите практики в цял свят.“
“Успоредно с това текат и търговете за закупуване не високо проходими линейки, които са последните от този лот, който е по Европроекта за Спешните центрове за закупуване не линейки. Започнати са и ремонти на филиали на Спешна помощ и спешни отделения в страната. Нещата се случват, но не със скоростта и обема, който на нас ни се иска. Може би това е причината някой от хората да се разочароват и да загубят надежда, че нещата ще се оправят“, поясни още Кателиева.
Тя посочи още, че увеличението на заплатите в центровете по спешна медицинска помощ е гарантирано от Министерството на здравеопазването, защото те са 100% финансирани от тях:
“За съжаление заплатите в тези отделения зависят от всяка една болница, в която има такова. Губещите болници няма как да осигурят тези пари и нещата някак се случват на книга.“
“Не става само с протести и конфронтация, трябва да се търси диалог. Въпросът е, че в нашето здравеопазване ножицата е много широка – от много бедни, до много богати. В някои лечебни заведения хората взимат в пъти по-големи заплати, отколкото в други. Това не може да се оправи с палатков лагер, а с нормативни промени. До тях се стига с продължителни и упорити диалози, които, предвид многото други проблеми в здравеопазването, не се случват“, посочва още тя и заявява:
“Искам да уверя всички, които разчитат на нас, че независимо колко ни е трудно и през какви обстоятелства преминаваме, даваме всичко за работата си.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg