"Работя в частно училище и понякога имам чувството, че прекарвам повече време с децата, отколкото родителите им. Така получавам информация за това, което ги вълнува направо от кухнята, първично и истинско." – казва Милен Хальов, автор на фантастичната трилогия за Кало Змея, чиято трета част му донесе и поредна награда "Константин Константинов" за принос в книгоиздаването за деца.
Сега Милен Хальов представя новия си роман „В мен“, насочен към тийнейджърска аудитория. "Това е роман за съзряването – казва той – Аз го наричах дълго време грозната книга за красивата страна от живота. Една осмокласничка и един първокурсник и трудните емоции, които бушуват в тази възраст. Това не е от онзи тип поамериканчени истории, които са толкова модерни, а типично българска действителност.
Българският тийнейджър е едно уплашено същество, човек, който си търси мястото и се страхува, че не е достатъчен – в успеха си в училище, в дрехите, които носи, в това, дали е харесван от другия пол. Тези различни щитове и лица са много интересни за изследване. Родителят винаги ще бележи детето си, но за добри и лоши родители е твърде относително да се говори. За тийнейджъра някои неща са големи сътресения, а те всъщност не са толкова важни".
Още за романа в "В мен", който ще се разпространява чрез интернет и за трудната тема за доверието чуйте Милен Хальов в "Какво се случва".
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg