Юлияна Антонова-Мурата представи "Сан сан, Япония" в литературен клуб "Перото“ и ще продължи със срещи из страната да разказва за третата част от своята трилогия.
"Дребните неща в отношенията Япония носят радост. Историите, които разказвам, са се случили в Япония, но ако си затворите очите и се размислите, те спокойно могат да бъдат в която и да е част на света – те се отнасят към обикновения човек и неговото ежедневие. Усещането да бъдеш съпричастен, да направиш всичко от себе си, да донесеш на другия удоволствието, че те е видял този ден. Аз продължавам да се уча след повече от 20 години в Япония.
Там, въпреки трудната система на учене, йероглифите са повече от сто хиляди, малките деца нямат оценки. Японецът смята, че по-важно от образованието е възпитанието на човека, на индивидуалната личност. Това става като комбинация между семейство и учител. Ние можем спокойна да живеем по същия начин.
Докато са живи, японците, а сред тях има много столетници, те не смятат, че домът им е само покривът отгоре. Улицата, на която живеят, градът, в който живеят – това е техният дом. Много ми се иска да остарявам в тази страна, защото там възрастите хора се уважават и ценят.
Още от светоусещането на японците и за българите, които живеят там – чуйте в "Артефир“.
Юлияна Антонова-Мурата е завършила немска филология и психология в Софийския университет "Св. Климент Охридски“. Била е преподавател в Медицинския университет в София. Като дългогодишен дипломат и съпруга на японец тя има възможността да живее на различни места по света – Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов. Има дипломатически специализации в Индия и в Хърватия. Сърцето ѝ обаче завинаги остава в Япония, където Юлияна живее и до днес със семейството си. "Сан сан, Япония" е третата ѝ книга.
Снимки – Юлияна Антонова-Мурата, ФБ профилСред зимния хлад на февруарския Берлин от вчера киното диша и говори с всички езици на света. Започна 75-то издание на Международния кинофестивал Берлинале – пространство за разказване на смели истории, които разтърсват и променят. В "Нашият ден" от Берлин се включва журналистът Юлия Владимирова , за да сподели впечатления от откриващата..
Това трябваше да е разговор за театър и литература, но всъщност е разговор за любовта. Театралният режисьор и писател Йордан Славейков е събеседник в "Нашият ден" на 14 февруари. "В мен се борят романтик и циник, но аз вярвам, че няма по-голяма сила от любовта и от всички неведоми пътища на сърцето, през които ние стигаме до нея" , твърди..
Френският институт посвещава своята кинопрограма през месец февруари на една от най-очарователните актриси в съвременното френско кино – Адел Екзаркопулос, която е номинирана в категорията за " Най-добра актриса " на тазгодишните филмови награди " Сезар " . В навечерието на 50-ата юбилейна церемония на престижните френски..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg