Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стигмата над психичното здраве

Снимка: Pixabay

По данни на СЗО 70% от отклоненията в здравето са психосоматични. Стресът провокира заболявания като хипертония, исхемична болест, язви, астма. Само че у нас като че ли стресът, пристъпите на тревожност, депресията – са състояния, присъщи на другите, "глезотии“, неща, за които не бива да се говори или които "се лекуват“ с алкохол, витамини или разходки сред природата.

Последните две пандемични години като че ли открехнаха възможността да говорим по-открито за проблемите, свързани с психичното здраве, които дълги години са били пренебрегвани или смитани под килима.

А депресивните модели се усвояват и предават от родители на деца не генетично, а поведенчески, т.е. ако родителят си обърне внимание и се погрижи за себе си, може да прекъсне тази верига, смята Силвия Куманова. Тя е част от компания, която изследва отражението на стреса по време на пандемията, част от световно изследване, в което България се е включила с над 750 души, участвали в анкетата.

Компанията работи и върху създаването на Test my srtress – инструмент, който спомага разпознаването на предклинични състояния, свързани със способността за реакция на тялото при стрес. Защото, когато говорим за психично здраве, липсват решения от типа "едно решение за всички". Случаите са различни и по различен начин реагираме на всекидневния стресов товар.

Подобни инструменти дават възможност достиженията на фундаменталната наука за стреса да бъде преведени в практически умения да се справяме с трудностите, да имаме по-добро качество на живот и да не стигаме до крайни състояния на ментално изтощение и прегаряне. 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11