Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колекцията с картини на животни на Хабсбургите в Националната библиотека на Виена

16
Снимка: @nationalbibliothek

В изложбата в Помпозната зала на виенската Национална библиотека "Любимите животни на Кайзера" са изложени интересни рисунки на животни и насекоми от богатата колекция на Хабсбургите, събирана през 400 години. Впечатляващи са подробните детайли и палитрата от цветове, които напомнят техниката на Дюрер при неговите изображения на детайли от животни и птици. Особено ценното на акварелите е, че повечето от тях са прикрепени към ръчно написани книги, които свидетелстват за изследователски експедиции на отдавна забравени институции – предшественици на днешните зоологически градини и природонаучни музеи.

Експедициите в най-отдалечените точки на света започват в средата на 18-ти век по заповед на кайзер Франц втори, който открива във виенската си резиденция т.н. "Кабинет на природата", в който са събрани много анатомични препарати на екзотични животни, птици, амфибии и насекоми, както и подробни картини и скици на слонове, хищници и редки птици, които служат след това за книжни илюстрации. Изложени се също подробни описания на живите животни и птици, които са били доставяни за частните зоологически градини на тогавашната аристокрация, защото модата по това време и била всеки заможен аристократ да държи в дома си екзотични животни от далечни страни. Картините показват отдавна несъществуващите вече зоологически градини в замъка Нойгебойде и бароковата менажерия на савойския принц в Белведере. Най-голямата такава градина е притежавал кайзер Франц втори, където цяло крило от придворната библиотека е било оранжерия с папагали и малки маймунки.


Директорът на "Кабинетът на природата", Карл фон Шрайберс, е предоставял на кайзер Фердинанд първи, един път седмично рисунки на животни, които са били специално приготвяни за неговото обучение на престолонаследник. Част от тези акварели, които са били почти 10 000 на брой, са изложени в помпозната зала на националната библиотека и свидетелстват със своето прецизно и майсторско изпълнение за таланта на забравените придворни художници, като Леополд Щол и Едуард Гурк, които са посветили своето творчество на бозайниците, от Леополд Брунер са рисунките на препарирани птици и мекотели, акварелите на влечуги и риби са от Йозеф Ценер, Бернхард фон Шрьотер е рисувал паяците и насекомите, а Йозеф Ман е художникът на пеперудите.

Главната част на изложбата е посветена на Бразилската експедиция. Освен акварелите на ягуари, опосуми и змии, са представени още и карти на непознатата по това време страна, скици на маршрути и портрети на предводителите на тази експедиция.

Снимки: ФС на Национална библиотека във Виена


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55