В изложбата в Помпозната зала на виенската Национална библиотека "Любимите животни на Кайзера" са изложени интересни рисунки на животни и насекоми от богатата колекция на Хабсбургите, събирана през 400 години. Впечатляващи са подробните детайли и палитрата от цветове, които напомнят техниката на Дюрер при неговите изображения на детайли от животни и птици. Особено ценното на акварелите е, че повечето от тях са прикрепени към ръчно написани книги, които свидетелстват за изследователски експедиции на отдавна забравени институции – предшественици на днешните зоологически градини и природонаучни музеи.
Експедициите в най-отдалечените точки на света започват в средата на 18-ти век по заповед на кайзер Франц втори, който открива във виенската си резиденция т.н. "Кабинет на природата", в който са събрани много анатомични препарати на екзотични животни, птици, амфибии и насекоми, както и подробни картини и скици на слонове, хищници и редки птици, които служат след това за книжни илюстрации. Изложени се също подробни описания на живите животни и птици, които са били доставяни за частните зоологически градини на тогавашната аристокрация, защото модата по това време и била всеки заможен аристократ да държи в дома си екзотични животни от далечни страни. Картините показват отдавна несъществуващите вече зоологически градини в замъка Нойгебойде и бароковата менажерия на савойския принц в Белведере. Най-голямата такава градина е притежавал кайзер Франц втори, където цяло крило от придворната библиотека е било оранжерия с папагали и малки маймунки.
Директорът на "Кабинетът на природата", Карл фон Шрайберс, е предоставял на кайзер Фердинанд първи, един път седмично рисунки на животни, които са били специално приготвяни за неговото обучение на престолонаследник. Част от тези акварели, които са били почти 10 000 на брой, са изложени в помпозната зала на националната библиотека и свидетелстват със своето прецизно и майсторско изпълнение за таланта на забравените придворни художници, като Леополд Щол и Едуард Гурк, които са посветили своето творчество на бозайниците, от Леополд Брунер са рисунките на препарирани птици и мекотели, акварелите на влечуги и риби са от Йозеф Ценер, Бернхард фон Шрьотер е рисувал паяците и насекомите, а Йозеф Ман е художникът на пеперудите.
Главната част на изложбата е посветена на Бразилската експедиция. Освен акварелите на ягуари, опосуми и змии, са представени още и карти на непознатата по това време страна, скици на маршрути и портрети на предводителите на тази експедиция.
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Във врачанското село Лютиброд започва Международен фестивал на мексиканска култура "XFest България 2025". Фестивалът се организира за първи път и представя част от мексиканската култура, алтернативната музика, уелнес обучения и холистични семинари. Страната ни е избрана за първи домакин на XFest заради древното си наследство, чистата природа и..
Едно събитие за малки и големи ще се състои в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас от 11 ч. Валерия Минева-Лира ще представи своята детска книга "Приказливко в страната на думите". Събитието включва куклен театър с участието на актьорите Ванина Попова и Гордан Коев. Редакторът Таня Любенова разговаря с авторката Валерия Минева-Лира –..
В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес". Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg