Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За розопроизводителите положението не е розово

Снимка: БГНЕС

Масовият розобер започна, а производителите се борят със стари проблеми и нови предизвикателства. Близо 50 000 дка площи с маслодайна роза се обработват у нас, като основните сортове са Дамасцена и АлбаБългария запазва лидерските си позиции в глобален мащаб въпреки трудностите. Производството на розово масло е традиционен поминък по нашите земи с над 300-годишна история. А българското розово масло е основна съставка  в близо 20 от световноизвестните марки парфюми. 

За "Нашият ден“ розопроизводителят Велина Иванова с масиви в с. Московец посочва: "Положението не е розово. От една страна, недостатъчните изкупни цени, липсата на работници. Тази година и времето не е с нас, защото в района не можа да завали капка дъжд. Някои от пъпките започват да падат, защото времето е много сухо“. 

Фермерите не биха обрали градините си, ако за втора поредна година трябва да пласират продукцията на цена под себестойност. Изкупната цена в момента е 2,50 лева. "Десетки декари с розови засаждания са изрязани до дъно, други въобще не са обработвани, не са орани, не са орязвани. Картината е страшна", допълва Иванова.         

Не е възможно един розопроизводител, който обработва между 560-100 дка, да има 40-50 души работници, за които да изготви и връчи еднодневни трудови договори. "На берачите дневно се заплаща между 1,20 до 1,50 лева на килограм. Обикновено нашите помагачи са роми", казва Велина Иванова.

През последните години преработвателите алармират за сериозни проблеми с чистотата и качеството на цвета и маслото заради високото ниво на остатъци от пестициди в резултат на използването на препарати с неразрешени активни вещества.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08