На 4 юни (събота) 2022 граждански форум от български общественици и интелектуалци учредяват награда за "Гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ“. Защо има нужда от такава награда, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Веселин Стойнев, заместник-главен редактор в списание Bglobal и член на организационния комитет.
Защо има нужда от такава награда
"Най-вече, за да направи видима онази част гражданска съпричастност, доброта, труд, която остава невидима, тъкмо защото е безкористна. Стотици хиляди българи помагат на бежанците от Украйна кой с каквото има възможност – жилища, дрехи, наемане на работа, пари... Ние виждаме само проблемите – как държавата не може да се справи с едно или друго, виждаме и как към тези хора се появява завист и т.н. Някак изкривена е картината, че има едни хора по морето, които сега ще бъдат преместени на планина. Когато човешкото и гражданското пречупят националните ограничения, картината за тях ще е много по-ясна. Трябва да обясним и покажем всички това на българските скептици. Въпреки че не мисля, че българските граждани са дебелокожи, безчувствени същества, дори и да симпатизират на Русия, те биха помогнали на хора в беда. Искаме да покажем, че има смисъл да помагаме на украинските бежанци, че не сме лоши като нация и като покажем на съседите си, които мрънкат под носа си и стоят заключени в своята крепост у дома, на ракийка и салатка – нека поканят на тази ракийка и салатка и украинците. Възпитанието и образоването вървят през личен пример – когато видиш, че съседът ти го прави, ще си помислиш, че и ти трябва да го направиш.“
Личният пример на политиците
"Примерите на политиците в НС от последните дни, да кажем агресията на лидера на "Възраждане“, са лоши, защото тази случка захлупи важните теми, които трябва да се разискват в парламента. Например, когато стана скандалът между Костадин Костадинов и депутата от "Продължаваме промяната“, в този момент течеше изслушване за скандалното изказване на вицепремиера Калина Константинова за бежанците. Този глупав скандал с тези реплики и заплахи е типичен пример как отделни депутати, а в случая и целият български парламент, се оказа недостоен, защото предпочете да се занимава за пореден път със себе си, а не с важните за държавата въпроси. Проблемът на българския парламент е, че все повече се занимава със себе си, проблем е и нивото на възпитание на депутатите и също – политическото лидерство е на много ниско ниво. Езикът на повечето депутатите е абсолютно уличен и това става все по-видимо с всеки следващ парламент. В НС вече попадат все по-сиви, невъзпитани и откровено прости хора.
Още по-голям проблем е, че медиите дават преднина на тази простащина и тя захлупва важните неща в дневния им ред. Простащината става основна новина за тях и се получава едно всеобщо забавление кой на кого дръпнал вратовръзката, вместо да се говори за важните неща. Когато медиите постъпват така, сериозните въпроси минават на заден план.“В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg