Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

75-и юбилеен Кан

Тази година между 17 и 28 май Международният кинофестивал в Кан тържествено се завърна на световната сцена, за да отпразнува своя 75-годишен юбилей. Въпреки сложния политически и икономически момент и тревогите около войната в Украйна прочутият булевард „Кроазет“ се превърна в бляскав  център на филмовия свят. В продължение на дванадесет дни по „червения килим“ пред зала "Люмиер“ дефилираха десетки звезди от световния филмов и моден елит. Международното жури, водено от популярния френски актьор Венсан Лендон, връчи "Златната палма“ на скандалния сатиричен "Триъгълник на тъгата“ на шведа Рубен Йостлунд, който още през 2017 г. спечели „палма“ за не по-малко провокативния си "Квадратът“.

Сред наградените се оказа и младият белгиец Лукас Донт, чийто филм „Близост“ получи Голямата награда на журито и това  го нареди непосредствено до прочутите братя Дарден и социално ангажирания им "Тори и Локита“. Наградата за режисура отиде при южнокорееца Пак Чан-ук за емоционалния му детективски трилър "Решение за напускане“. Прелестният „ЕО“ на най-възрастния участник в официалния конкурс, поляка Йежи Сколимовски, получи специалната награда на журито заедно с екранизацията "Осемте планини“ на белгийските режисьори Шарлот Вандермеерш и Феликс ван Грьонинген.

Заради критичното си отношение към настоящия режим в Русия единственият допуснат представител на тази страна беше режисьорът Кирил Серебренников, тъй като неговият филм "Жената на Чайковски“ участва в официалния конкурс.

Броят на акредитираните професионалисти тази година надхвърли 35 000 души, а бюджетът на фестивала беше 20 милиона евро.

Специално за "Артефир“ кинокритичката Павлина Желева проследи фестивала отблизо.

Чуйте разговорите на Дарина Маринова с Павлина Желева в звуковите файлове.



Снимки – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13