Казват, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. А колко вярна е тази популярна фраза, можете да се убедите от разговора с Ивайло Стефанов от Училището за соларни специалисти, което се намира в село Прахали, Габровско.
Училището запознава децата с принципите на кръговата икономика, биоземеделието, ветрогенераторите и соларните системи, но може би по-важното е, че ги провокира да мечтаят и да вярват във възможността да променят средата за добро.
"Защото, ако просто сменим един енергиен източник с друг и една консумация с друга, няма да постигнем кой знае какво и енергийният преход просто ще бъде поредният от поредицата преходи в нашия живот.
Без хора, без здрава и сплотена общност Индустрия 4.0, зелен преход, водородна икономика ще останат кухи понятия, разписани в книжни директиви. Нужна е здрава местна общност и подкрепа“ – каквито, за щастие, съществуват и по думите на Ивайло, не са малко.
Вероятно не е случайно, че Училището за соларни специалисти и проектът "Кръгове" са в Габрово – градът на първото новобългарско светско училище, един от индустриалните центрове на страната още отпреди Освобождението, градът е наречен "Българският Манчестър". В него през 1882 г. светва първата електрическа крушка. През 2019 г. в града е построен първият извънстоличен Технологичен парк. Регионален иновационен център "Амбициозно Габрово“, който има амбицията да подпомага иновациите и дигитализацията на бизнеса и публичната среда не само в Габрово, но и в целия регион.
"По градовете много по-лесно се случват нещата. Всеки познава всеки и затова, когато кажем "хайде да направим градина“ и когато видите баща и син да изграждат система за компостиране и да работят в споделената градина заедно, вместо всеки да гледа в телефона си, виждате, че е възможно. Трябва просто критична маса, убеден е Ивайло.
Промяната ще дойде от организации като нашата. Такива, които вярват в силата на местната общност и на това, че малкият човек има силата да променя нещата. Има немалко такива самоорганизирани общности и те са като светулки в цяла България, които не спират да се борят с вятърните мелници.“
Чуйте повече от звуковия файл.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg