8 юни е Световният ден на океаните, определен е по време на срещата на високо равнище по проблемите на Земята през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. От 2009 г. се отбелязва официално и насочва вниманието на хората към състоянието и проблемите на Световния океан.
“Невинаги данните, които се предоставят в общественото пространство, са реални и реалистични, но в тях винаги има частица истина, особено когато се касае за резултати, измерени, предоставени анализи от отговорни институции“, казва доц. Николай Вълчев, директор на Института по океанология:
“Един от основните проблеми е свързан с климатичните изменения в Световен мащаб, това е покачването на температурата на повърхностните слоеве на океана, което оказва влияние и на Черно море. Става въпрос не само за топенето на ледниците, което предизвиква от своя страна промяна на циркулацията в Световния океан, носеща непредвидими последици за климата на Земята и за здравето на екосистемите, но става въпрос и за топлинно разширение на повърхностния слой на океана. Двата процеса водят до повишаване на морското ниво, което се очертава като един от основните проблеми за следващото столетие по отношение на нисколежащите заливания и наводнения.
Това е актуално и в контекста на Черно море, в зависимост от това кой от сценариите на международния отдел за климатични промени разглеждаме, те са по-песимистични, по-оптимистични сценарии, в зависимост от икономическото развитие и най-вече и мисията на парникови газове. Говорим за повишаване на нивото в Черно море от 30 до 60 см, което никак не е малко. Това са прогнози, които биха могли и да не се сбъднат, тъй като са свързани с изключително много променливи.“
Ресурси за научна дейност
“Няма достатъчно финансиране на конкретни изследвания от български източници, както и от бюджета, който се делегира на БАН, говоря за мониторингови изследвания, които през последно време се финансират най-вече от Министерство на околната среда и водите. Мониторингът, който се провежда, не е всеобхватен, не е това, което се препоръчва в цялостната му рамка, зададено от различните директиви на ЕК.
Това, което правим ние като изход, е че работим по различни европейски проекти, но те обикновено са съсредоточени в определени екватории. Не бихме могли да обхванем проблемите по цялото крайбрежие, които наблюдаваме в Черно море.
Участваме в около 50 европейски проекти, в които редовно се обменя информация по съответната проблематика, която касае тези проекти и сме в крак със световните тенденции, както за провеждане на самите изследвания, така и за анализите и резултатите, които предоставяме. Както по проекти, така и на ЕК, така и пред Европейската агенция по околна среда.“
Според него тези промени са свързани със здравето и на самата екосистема.
“Много важен елемент е състоянието на студения междинен слой, който се разполага между 20-25 и 70 метра и който зависи от това колко добре ще бъдат охладени повърхностните води през зимата. През последните 10 години наблюдаваме все по-топли зими, има тенденция този слой да намалява своята дебелина. Има случаи, в които той не се регистрира, отсъства, а този слой е много важен за различни диалогични процеси, за екологичното здраве на екосистемата.
Черноморската екосистема се е доказала, въпреки катастрофалните състояния, в които е попадала, но ние като хора трябва да осъзнаем, че намаляването и ограничаването на нашата намеса би спомогнало много този процес да бъде по-ясно забележим, дори може да предприемем следващата стъпка за възстановяване на някои екосистеми“, посочва още доц. Николай Вълчев.
“Изменението на температурата е ключов фактор за развитието на рибите. Когато се повиши с около градус, виждаме изменение в тяхната полова структура. Това се изразява в по-ранно полово съзряване“, казва в “Нашият ден“ гл. ас. Радослава Бекова в Института по океанология.
“Колкото по-висока е температурата, толкова по-рано съзряват рибите полово, което води до изменение в самата популационна структура и динамика на самите риби. А то пък води до израстване на едно поколение, което може да не даде след себе си достатъчно здрави риби, които да доставят една добра популация в бъдеще. Имаме едно подронване на самите запаси.
Свръхуловите също са доста голям проблем. Нещата, които се случват в морето, при самото улавяне на рибата, хващат се много риби, които са част от биологичното разнообразие. Друг лимитиращ фактор е издигането на сероводородния слой. Много от рибите не търпят промяна в кислородното съдържание, което допълнително угнетява тяхното съществуване.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg