Португалският писател Жоао Пинто Коелю, автор на историческите романи "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица "Мазур" и "Време за преструвки" гостува в България в София в рамките на "Панаира на книгата". Писателят борави с перото на документалистиката, която умело превръща в художествена история. Романите му са пълни с факти, с реални преживявания и символи, които изграждат сюжета на докосващи социални и исторически значими сюжети. Жоао говори за Холокоста, за режима на Мусолини, за Аушвиц, със силата на истинското запечатало и болка и сълзи перо. Самият той казва, че му е било трудно, докато напише първия ред по такива уязвими теми:
"Винаги съм отговорен към запазването на истината. След като съм разговарял с много оцелели от Холокаста, знам колко те държат фактите да бъдат предадени такива, каквито са. Много е трудно да се пише по тази тема, винаги се опасявам, че мога да направя някоя грешка. Защото внимавам и се опасявам как се описва страх, глад, студ, защото, както казва Примо Леви, това са думи, които са измислени от свободни хора, които никога не са били в Аушвиц, затова ни трябва нов език, с който да опишем тези състояния. В първия ми роман Сара Грос е събирателен образ, тя разказва историите на останалите герои в сюжета. Това е роман за разкритията, малко по-малко се разкриват факти. Важното е, че истината побеждава, любовта може да живее без истината, но в крайна сметка истината побеждава накрая."
Любовта в различните си измерения – между мъж и жена, между приятели, също е част от творчеството на Жоао Пинто Коелю, като един своеобразен символ на изграждането, на търсенето, на истината, и на оцеляването:
"В книгата ми "Време за преструвки" любовта е оръжие за оцеляване на едно момиче, което живее в изключително травмираща и тежка ситуация и тя намира своята специфична любов, което се разбира в края на романа, това и служи за преодоляване на трудностите в Италия в този период. Трудностите между Анина и Козимо са трудностите, които срещат всички италиански евреи в този период. Това е една борба за оцеляване, но и е пример за помощта, която са оказали християните италианци, в сравнение, с това което се случва в други европейски градове."
Чуйте повече от звуковия файл.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg