Второ издание на международния фестивал за нова драматургия New Stages Southeast, който Гьоте-институт организира, вече започна и провокира зрителите със серия от сценични четения и пърформанси на четири различни локации в София в периода до 12 юни. Фестивалът включва участници от региона на Югоизточна Европа, сред които е и Мария Милисавлйевич, едно от обещаващите имена в немската драматургия. Тя ще проведе тридневен уъркшоп с драматурзи от Босна и Херцеговина, Гърция, Хърватия, Кипър и България.
И тази година New Stages Southeast е домакин на ежегодното издание на платформата "ПроТекст" на Организация "36 маймуни“, в което ще бъдат представени нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия EURODRAM.
Сред основните акценти във второ издание на фестивала обаче е и дискусията "Независимата сцена и нейните пространства: форми на съществуване“.
"Тази среща е от изключително значение, тя е породена от необходимостта независимите артисти, които с всяка една година стават с по-висока численост, да срещат своите публики. През последните години с всички програми за устойчивост и възстановяване след Covid, успяха да се подпомогнат продукции, които да се произведат. Но в същото време, ако погледнем какво би било тяхното бъдеще, до каква степен те могат да бъдат устойчиви, както и организациите им, то трябва да се запитаме как тези продукции могат да достигнат до публиките и какви са посланията, които биха могли да споделят с тях. Тогава идва този въпрос, който ние ще дискутираме на срещата на 12 юни в Топлоцентрала, зала 1, за ролята на пространствата за представяне на независими продукции и до каква степен те имат условия да се развиват“, каза в "Артефир“ директорът на "Дерира денс център“ Атанас Маев, който е един от панелистите в дискусията.
Цветелина Йосифова, съосновател на Центъра за култура и дебат "Червената къща“, също е сред панелистите. Според нея от голямо значение за прилагането на правилните механизми за осъществяване на независими продукции и достигането им до публиката е популяризирането на темата:
"Тя трябва да стане достъпна и важна за повече хора, но не само за хората, които са в независимия сектор, където има изключително голям потенциал и склад от знания, умения, компетентност и креативност по тази тема, бих казала, но и до хората, които са отговорни за правенето на политики в областта на културата. Хубавото е, че ние ще бъдем в Топлоцентрала, което е новият пример за сътрудничество между общината и идеолозите от независимия сектор. Там може би е добро място за такава среща и аз се надявам на нея да има представители на държавата, с които този диалог да бъде продължен и по някакъв начин да се има предвид в културната държавна политика.“
Повече за профила на независимия артист и за съдбата и формите на съществуване на пространствата, в които той може да представи продукцията си, чуйте от Атанас Маев и Цветелина Йосифова в звуковия файл.
До 12 юни домакини на фестивала за нова драматургия ще бъдат Топлоцентрала, Природонаучен музей, Swimming Pool и ТР "Сфумато“.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg