Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градското земеделие в България – предизвикателства и особености

Дона Пикард
Снимка: Творчески колектив На улицата

През 2015 г. учените съобщават, че земята е загубила 1/3 от обработваемите си земи за последните 40 години, от друга страна, се очаква световното население да нарасне до 9,7 милиарда души до 2050 г. На този фон се смята, че едно от решенията за изхранване на жителите на градовете е градското земеделие.

Градското и крайградскoто земеделие се дефинира като грижа за дървета и други селскостопански продукти и животновъдство в рамките на града или в покрайнините на градовете.

По темата за градското земеделие, неговата роля и как се случва днес в големите градове на България – говори Дона Пикарт, главен асистент в Института по философия и социология при БАН и редактор на книгата "Градско земеделие за повишаване качеството на живот", научно изследване на колектив от автори, което излезе тази пролет. От Дона Пикард разбираме повече за същността и концепцията на градското земеделие и какви са основните цели на подобен тип земеделие. 

Чуйте разговора с Дона Пикард, главен асистент в Института по философия и социология при БАН.

Снимки – Творчески колектив "На улицата"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Предаване за шампиони

Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..

публикувано на 14.07.25 в 16:10
Веселина Панайотова (вляво) и Албена Стоянова

"Мама има работа" – здравословен баланс между личния и служебния живот на жените

На 4 декември 2023 г. в един студен зимен ден фондация "Мама има работа" прави първата си стъпка към света, като юридическо лице. "През 2024 г., първата ни пълна година, ние не просто съществувахме – ние започнахме да градим – казват основателите. – Представихме си свят, в който жените не са ограничени от предразсъдъци или очаквания, а са свободни да..

публикувано на 14.07.25 в 15:30
Стефан Михалков и Аркадий Каленников

На учителя по физика Стефан Михалков – с любов

Една среща в ефира на "Terra Култура", озаглавена "На учителя – с любов" – между българския физик и един от уважаваните учители в Благоевград Стефан Михалков и неговите изявени възпитаници Димитър Войводов и Аркадий Каленников. Учениците са от отбора, спечелил бронзови медали на Международния турнир на младите физици (IYPT), който се проведе от 29..

публикувано на 14.07.25 в 12:57