Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 10-и път се открива "Алея на книгата" в Пловдив

Снимка: АБК

От 13 юни започва най-мащабното пътуващо книжно изложение в страната Алеята на книгата в Пловдив и нейното десето издание. На площад Централен в града под тепетата ще бъдат разположени 14 шатри и 40 изложители. Алеята се провежда заедно с 20-ото издание на ежегодния литературен фестивал "Пловдив чете”. На откриващото събитие по традиция ще бъдат връчени наградите "Орфеев венец" за изключителен принос в съвременната българска поезия, както и "Златна четка" за най-добро художествено оформление на книга. А от 17.00 ч. в къща музей "Христо Г. Данов" ще бъдат връчени едноименните национални литературни награди, разказва Елена Георгиева, директор на "Асоциация Българска книга":

"Отново се фокусираме върху грамотността и най-малките читатели. На нашата жълта шатра ще има много гостуващи български и чуждестранни автори. Интересен акцент е и третото издание на Аниме и гейминг фестивал 2022, който представя традиционната и съвременната японска и комикс култура."

За най-малките читатели ще има работилници и уоркшопи. Очаква ги архитектурна работилница, Кристина Тужарова, както и Театър "Палто", Лятната читалня на открито с водещ Мария Петрова, камишибай театър със Светла Божилова и музикалното участие на солисти от Арт войс център ще забавляват и малки и големи.

Сред чуждестранните гости на фестивала са румънският писател и издател Богдан Станеску, италианският писател Джовани Додзини, който ще представи романа "И Бабукар водеше колоната", който е носител на Наградата за литература на Европейския съюз за 2019 г. Михал Сикора от Чехия също идва, за да срещне с читатели книгата "Пет мъртви кучета".

На фокус в програмата на "Пловдив чете" са две срещи с украински авторки – Гаска Шиян и Евгения Белорусец. Разговорът ще се проведе чрез видеовръзка. Ще бъдат представени романът "Зад гърба" на Гаска Шиян и сборникът с разкази на украинската писателка Евгения Белорусец "Щастливи падения".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – АБК

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31
 Антон Митов и Елена Веселинова

Антон Митов представя: Елена Веселинова, студентка

Елена Веселинова е втори курс студентка по медицина в СУ "Климент Охридски". Стипендиант е на програма "Готови за успех" и е одобрена за научен обмен в Тунис, където ще прекара един месец в отделение по Имунология. За разликите между поколенията, франкофонията и социалните текстове на френския певец Струмая. Размисли за феминизма и отношението..

публикувано на 03.06.24 в 09:02
Калина Иванова, Габриела Петрова и Виктория Бакърджиева

"Вълшебната градина" и нейната хармонията с архитектурата

Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова , Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата..

публикувано на 03.06.24 в 08:32
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05