Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са украинските деца за нашата образователна система?

Варна - в детския център за украински деца “Усмивки за Украйна”.
Снимка: БГНЕС

През новата учебна година няма да има проблем с интеграцията на украинските деца в българските училища, каза по-рано министърът на образованието Николай Денков.

Към момента в образователната система има 523 украински деца. Системата може да поеме между 20 и 40 хиляди. Условието – ваксиниране по българския имунизационен календар. Огромна част от украинските деца завършват учебната година онлайн и по украинската програма.

“Образователната система може би е единствената, която имаше подготовката за работа с деца-бежанци, още от преди украинската криза. Още с предишната криза, по време на войната в Сирия, се изгради една система. Приеха се необходимите нормативни документи, за да има процедура за достъп на децата до българските училища“, казва в “Нашият ден“ Ива Парцалева от Върховния комисариат на ООН за бежанците и пояснява:

“От 2017 г., когато се прие конкретната наредба, съвместно с МОН работим по обучаването на учители и тяхната подготовка за работа с тази целева група. Министерството на образованието беше положило предварително усилия, за да може да не бъде напълно изненадано от тази нова вълна от бежанци.“

Тя посочи още, че децата на украинските бежанци масово продължиха да учат онлайн в Украйна през годината:

“Държавата там доста бързо успя да се организира и да предостави в почти всички райони такава възможност за своите ученици. Затова през учебната година, която мина, имаме сравнително малък процент деца, записани в училище у нас.“

Имаме 1311 заявления, подадени от граждани на Украйна за записване на деца в детски градини и училища. 82 деца по данни на МОН са започнали да посещават детски градини и 439 – училище, което е много нисък процент на фона на тези над 35 000 деца, които са в България.

Според нея продължаването на онлайн обучението не е най-добрият подход и е добре в Министерството на образованието да се мисли как тези деца да бъдат информирани по процедурата за записване в българските училища.

“Най-голямата слабост на системата до момента е, че децата бежанци влизат в определен клас и започват да учат редом с останалите. Нашата система не предвижда подготвителни класове и групи“, посочва още Парцалева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50