Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грузинци пяха на арамейски в Бачковския манастир

Асирийският отец Серафим е един от двамата в света, които изпълняват музика на езика на Христос

4
Снимка: Магдалена Гигова

Сирийското градче Маалюля се намира в пазвата на пролом, разсякъл на две планината Каламон. В скалния процеп проблясват бели къщи със сини капаци на прозорците, куполите на десетки църкви и минарета. Името Маалюля означава "вход" на древния арамейски език, на който е проповядвал Христос. Невероятно, но съвременните жители на градчето разговарят на него помежду си. Той се заражда преди 3000 години в древните юдейски земи. Измества староеврейския – иврит, и се разпространява в Персия, Асирия и Вавилон, за да се превърне с раждането на Божия син в най-свещения сред всички езици. Това е езикът, на който първите християни говорели и пишели.

В Бачковския манастир записах изпълнението на отец Серафим – един от двамата в света, които пеят на арамейски, благодарение на посланика на Грузия, Нейно Превъзходителство Тамара Лилуашвили. Величкият епископСионий и Гурджаанският епископ Андрей от грузинската православна църка служиха заедно в Бачковската обител. За първи път от векове под купола на църквата там звучаха грузински песнопения.


Бачковският манастир "Успение Богородично" не е избран случайно. Той е основан през 1083 година от грузинския пълководец Григорий Бакуриани, велик доместик на западните войски на византийския император Алексий Първи Комнин.

От времето на цар Иван Александър там не се бе чувала грузинска реч.

Двамата архиереи бяха вокално подкрепени от отец Серафим и неговия хор, пристигнали специално за тържествата.

Гостите разгледаха обителта и научиха любопитни подробности за нейната история. След църковната служба под благосклонния взор на чудотворната икона на Света Богородица, започна концертът с мистичната космическа музика в реставрирана зала с невероятна акустика. Отец Серафим е грузински монах от асирийски произход. Радва се на изключителна популярност и в интернет, защото изпълнява повечето си песнопения на древния арамейски език.

Н. Пр. Тамара Лилуашвили и отец Серафим
Историята на самия свещенослужител също е необичайна. Той е женен, баща на три деца и четирикратен шампион на Грузия по източни бойни изкуства. Промяната настъпва, когато бременната му съпруга се разболява и лекарите не дават надежда нито за нея, нито за бебето. Бит Хариби, както е асирийското име на отеца, я завежда при гроба на светия старец и лечител Гавраил. Помолил се за здраве и обещал, че ако жена му и неродената дъщеря оцелеят, той ще се подстриже за монах. Като по чудо и двете оздравели само за една нощ. Той, разбира се, забравил за своя обет, но Бог намерила начин да му го припомни чрез една монахиня.

В момента отец Серафим живее в построен от него манастир в село Дзвели Канда, чиито жители говорят на арамейски. Асирийската общност там наброява над две хиляди души.

Неговият полифоничен хор с ангелски гласове много пътува по света, участва в конкурси и не изпълнява единствено старинна църковна музика. Повечето от песните са съвременни, дело на отец Серафим, но текстът им е на арамейски.

Гостите на Н. Пр. Тамара Лилуашвили потънаха в изумителната музика, която обгръща душата като свещен воал и я възвисява.


Снимки и видео: Магдалена Гигова


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42