Започна активният сезон за бране на диворастящи гъби. За много хора това е тръпка, хоби и досег с природата. Дъждовете през последните дни са причина горските поляни да се изпъстрят с гъби. Когато става въпрос за гъби, вземането на предпазни мерки е много важно. Дори и те да не са отровни, пак има риск от стомашни проблеми.
За "Нашият ден“ проф. д-р Камен Кънев, ръководител на Клиниката по токсикология във ВМА, коментира, че:
"Ръстът е в началото на лятото и есента. Тъй като гъбата е един продукт, който се нуждае от вода. Средно около 20 души годишно постъпват в клиниката след натравяне с гъби. Оставам с впечатлението, че бройката варира и от медийното озвучаване. В нашата практика използваме една научно обоснова класификация, която почива и на личното проявление на самата гъбна интоксикация. Това са гъбни отравяния с кратък и дълъг латентен период".
"Колкото по-бързо стигнете при лекаря, толкова по-добре. Гъбните отравяния с кратък латентен период се характеризират с дразнене на стомашно-чревния тракт след консумация – това е бясна гъба, дяволска гъба, млечница, оловносива гъба и др. Токсичният гъбен ентероколит, ако не се овладее, води до задълбочаване на симптоматиката", допълва токсикологът.
Едно ранно започнало лечение е гаранция за добър изход. Друг е въпросът, че този добър изход може да се проточи. В някои случаи може да отзвучи за 3-4 часа. Но в други случаи това отнема месеци, твърди проф. д-р Камен Кънев.
Силно отровното вещество мускарин, съдържащо се в червената мухоморка и някои други видове отровни гъби, предизвиква редица клинични оплаквания. Симптомите започват от 15 мин. до 2 часа след приема на гъби и продължават около 2 часа. Мускариновото отравяне се характеризира с брадикардия (забавена сърдечна честота), хипотония (ниско артериално налягане), бронхоспазъм, повишено слюноотделяне, изпотяване, свиване на зениците, диария и повръщане. Може да се прибави и влияние върху вагусовия нерв. Това е най-дългият нерв в тялото и чрез него се атакува цялата нервна система.
Целия разговор с проф. д-р Камен Кънев можете да чуете в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg