Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата днес – нови форми, стари предизвикателства

Снимка: Pexels

Понятието "Книга" е във фокуса на дискусията в това издание на предаването “Гласът на времето”. В нея участват председателят на АБК Десислава Алексиева, издателите Ана Клисарска и Манол Пейков и Светлозар Желев, ръководител на сектор Национален център за книгата.

В предаването се обсъждат различните възможности за съвременно представяне на книгите и достигането им до нови аудитории.

В съвременен контекст в предаването се дискутират пасажи от популярната книга на Жан-Клод Кариер, Умберто Еко и Жан-Филип дьо Тонак "Това не е краят на книгите". Както и въпроси, свързани с грамотността, ДДС, Закон за книгата и авторските права, издателската дейност в България, смисъла на книгите, фестивалите и представянията, различните формати, в които могат да се преживяват книгите.

Десислава Алексиева от АБК акцентира на ангажиментите, които държавата и обществото трябва да изпълнят, за да може всички българи да имат достъп до съвременни книги.

Издателят Манол Пейков говори за смисъла от книгоиздаването, 20-годишния фестивал “Пловдив чете” и Алеята на книгата между 13 и 19 юни на площад “Централен” в Пловдив.

Ана Клисарска обръща внимание и на факта, че книгите могат да се преживяват вече пълноценно и в аудиоформат.

Светлозар Желев говори за фестивала на българската книга в “европейската столица” Брюксел.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – Pexels

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41