Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 6-12 юни

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 6-12 юни. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 юни.

От 12 май до 26 юни Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство представя изложбата "Животът като Експеримент. Фотографията като живот". Експозицията задава въпроси за разликата между цифровите и ръчните фотографски отпечатъци, за смисъла в концепциите за „фотографски оригинал”, „артистична фотография” и „експериментална фотография”. Отговорите са в произведенията на Станка Цонкова-Уша и на нейни ученици, приятели и съмишленици. Станка Цонкова-Уша е явление в българската фотография. Нейното авторско присъствие няма аналог в историята на медията у нас. Освен десетките колективни и самостоятелни изложби у нас и в чужбина, в които участва през годините и многото публикации в различни вестници, списания и каталози, особено важна е преподавателската ѝ дейност – специалните класове в Нов български университет, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, поредицата от фотографски работилници в Германия, Великобритания и Япония. За изложбата в предаването „Музей в ефира“ разказа кураторката Катерина Гаджева.

Преди дни в София започна първият по рода си фестивал на импровизционния театър. I’mpro Fest продължава от 9 до 14 юни. В него взимат участие групите "Хахаха Импро", "Шизи Импро театър", "Битър енд Суит", "Както Ви Харесва", "Клонираните" и "ВиЖна". Домакини на събитията са "Топлоцентрала" и бар "Синтезис". Освен представленията, в последния ден организаторите са подговили и уъркшопи, водени от „ХаХаХа Импро“ и „Шизи импро театър“, в които зрителите ще имат възможността да се запознаят с правилата на импровизационния театър. За да обсъдят акцентите в програмата, гости в "Артефир" в понеделник бяха организаторът Мартин Христов и актьорът Кирил Бояджиев.

Галерия "Райко Алексиев" представя изложбата на Греди Асса под заглавие "Деца на въображението". Експозицията показва две посоки в творчеството на художника – в голямата зала е разположена живописта, смесена техника, а в първата зала – близо 50 рисунки, в рамка, които разкриват смисъла на този интересен проект.

Музикалният фестивал "Plovdiv Jazz Fest" открива своето първо лятно издание на 3 август 2022 г. под името "Plovdiv Jazz Summer". Фестивалът ще се състои на две места – Лятно кино "Орфей" в Пловдив от 3 до 5 август, където ще пеят три джаз диви: Мирослава Кацарова, Розалия де Соуза и Белослава и село Марково от 26 до 28 август, където ще свирят Теодосий Спасов и пловдивски джаз музиканти от най-новото поколение. Мирослава Кацарова за Пловдив джаз съмър в предаването "Трезор".

В четвъртък в България пристигна носителката на Нобелова награда за литература за 2018 г. Олга Токарчук. Тя е почетен гост на първото издание на новата инициатива на "Прочети София" - "Литературни срещи". В петък Софийският университет “Св. Климент Охридски” връчи на писателката почетното звание "доктор хонорис кауза". А същата вечер Олга Токарчук се срещна с публиката. Кога и как ще продължат литературните срещи разказва Тодора Радева в "Артефир".

Снимка – Галерия "Райко Алексиев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50