Международният кинофестивал "Карантина" започва от 16 юни във Велико Търново. Във фестивалната програма тази година участват над 41 късометражни филма на разнообразна тематика. Могат да бъдат видени много проекти от експерименталното кино. В рамките на събитието се предвижда и богата програма от музикални изпълнения на живо. Организатор на събитието е школата по изкуства за деца и младежи в неравностойно положение "Дедал" към град Варна,
Повече в "Артефир" разказват създателят на школа "Дедал" Дарин Сотиров и артдиректорът на фестивала – Георги Кръстев:
"За втора година провеждаме изнесеното издание в Търново. Началният час за събитията е 20.00 часа. Локацията е паметник "Асеневци“. Всяка вечер филмовият блок е по 1 час и 40 минути. Имаме филми, номирани с награди "Оскар" за късометражни филми. Участват Италия, Германия, Франция, Англия, Косово, Северна Македония, Иран. Има за всекиго по нещо.“
Фестивалът във Велико Търново продължава до 18 юни. А през август ще се проведе изданието му в рибарското селище "Карантината“.
Всяка фестивална вечер ще бъде открита с авторска музика на живо:
16 юни: Миланов/Паунов дует
17 юни: Two Men Orchestra & Vesela Morova
18 юни: Groove Lines Project
Събитието е част от календара на културните събития - Община Велико Търново.
Чуйте повече от звуковия файл.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg