Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Снимка: БГНЕС

Синът на заместник-окръжния прокурор на Перник Васил Михайлов остава в ареста, след като беше задържан при спецакция в сряда 15.06.2022 г. Младият мъж е привлечен към наказателна отговорност за причинена телесна повреда на мъж и закана за убийство на жена. Срещу него обаче има и серия от сигнали за нанесени побои.

Агресия, побои, страх и чувство на безнаказаност. Показателен ли е този случай на насилие в Перник за процесите?

Случващото се в Перник ни връща в едни позабравени времена на Райко Кръвта и цяла плеяда бандити, които години наред тормозеха и държаха в страх перничани, разказва за "Нашият ден“ кореспондентката на БНР в Перник Елена Тамакярска.

С чувството за безнаказаност вероятно заради поста, който заема баща му, 18-годишният Васил Михайлов е дори по-опасен от предшествениците си, защото, според оскъдните факти, които бяха изнесени от полицията и прокуратурата, в част от побоищата саморазправите били без конкретен повод. Историята започва да се разплита, след като съпругата на пребития от него бивш футболист на "Миньор Перник“ Румен Антонов разказа за случая.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

Единствено липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Тихомир Безлов

Според Тихомир Безлов, старши анализатор в програма "Сигурност " в Центъра за изследване на демокрацията, проблемите са в семейството и в училището, както и в липсата на институции, които могат да видят такива тежки отклонения в поведението при деца и младежи. Проблемът е, че на местно ниво няма взаимно контролиращи се институции. Има нужда от механизми за обратна връзка в отговорните институции – МВР, прокуратура и местна власт.

"Кой направи публична темата в Перник? Направи я кметът. Оказа се, че няма местни медии. Това един от факторите. Всъщност по места в резултат на серии от кризи, технологични промени няма местни медии. Когато се случи подобна ситуация, тя трябва да попадне в националните медии и тогава да стане достояние на обществото", коментира експертът.

Целия разговор с Тихомир Безлов можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25